Telefon interwencyjny nazywany także telefonem zaufania, który działa w Wyższym Urzędzie Górniczym, w 2023 r. przyjął 54 zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładów górniczych. Rok wcześniej było ich 70. W minionym roku zgłoszenia głównie dotyczyły przekroczenia dopuszczalnej temperatury oraz nieprzestrzegania przepisów.
Jak podał WUG, pracownicy nadzoru górniczego potwierdzili zasadność 14 z 54 zgłoszeń. Ponadto 6 jest jeszcze w trakcie rozpatrywania. Najczęściej zgłaszane i potwierdzone nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładów górniczych w roku 2023 dotyczyły: przekroczenia dopuszczalnej temperatury (15 nieprawidłowości; 2 potwierdzone), nieprzestrzegania przepisów (9 nieprawidłowości; 2 potwierdzone), nieprzestrzegania czasu pracy (4 nieprawidłowości; 3 potwierdzone), zagrożenia metanowego w tym niesprawnych czujników metanometrii (4 nieprawidłowości; 0 potwierdzonych), mobbingu (3 nieprawidłowości; 0 potwierdzonych), dopuszczania osób do pracy bez odpowiednich kwalifikacji, kursów i szkoleń (3 nieprawidłowości; 1 potwierdzona).
Pozostałe zgłoszenia dotyczyły między innymi nieprawidłowego stanu maszyn i urządzeń oraz nieprawidłowej ich eksploatacji, stosowania niebezpiecznych metod pracy oraz używania substancji psychotropowych.
W 2022 r. zgłoszeń interwencyjnych było 70 (potwierdzonych 27), w 2021 r. - 87 (potwierdzonych 26), w 2020 r. - 97 (potwierdzonych 35), natomiast w 2019 r. - 141 (potwierdzonych 44).
Telefon interwencyjny w Wyższym Urzędzie Górniczym został uruchomiony w 2011 r. Działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Obsługuje go dyżurujący dyspozytor, który przyjmuje informacje o różnych nieprawidłowościach i zagrożeniach bezpieczeństwa w zakładach górniczych. Zgłoszenia takie można również przekazywać na adres mailowy wug@wug.gov.pl oraz tradycyjną pocztą. Wszystkie informacje są gromadzone, dokładnie analizowane i sprawdzane przez inspektorów nadzoru górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ja mam pytanie ,dlaczego kalfaktory maja dniowki 1,8 ?i szychty z przadka? W kopalni ruda takich gornikow jest okolo 50 sieciu co nie wiedza jak dół wyglonda.
Do Terazzo: Zwykle kopalnia wie dwa dni wcześniej, że będzie niezapowiedziana kontrola.
Czy to są nie zapowiedziane kontrole?