- Pojednanie jest wtedy, gdy wszyscy jesteśmy po jednej stronie, nie po przeciwnych stronach, ale właśnie po jednej. Ubolewam, że autorytet Kościoła jest dziś tak słaby, że nie jesteśmy w stanie być kreatorami pojednania społecznego. Podział, od dwudziestu z górą lat, przepoławia Polskę. Źle się czułem, gdy podczas składania wieńców pod pomnikiem pomordowanych górników z Wujka przez przedstawicieli nowej władzy, słychać było buczenie i gwizdy. Wyrwa jest ogromna – powiedział w wywiadzie dla „Górniczej” ks. abp Adrian Galbas, metropolita katowicki i administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.
Warto w tym kontekście przywołać jego słowa wypowiedziane kilka dni temu na antenie Radia eM.
– Wszyscy w Kościele są swoi, niezależnie od tego z jakiej są opcji politycznej, jakie reprezentują poglądy. Kościół nie ma "nie-swoich" (...). Jeśli już istnieje jakiś spór polityczny, będący częścią życia publicznego, to oby on nas nie dzielił, tylko byśmy bardziej korzystali z różnych opcji i wizji, by budować dobro wspólne naszej Ojczyzny – powiedział wówczas duszpasterz.
Przypomniał także znaczenie Adwentu wskazując, że jest to wspaniały czas, będący piękną przypowieścią o naszym życiu doczesnym.
Metropolita katowicki zaznaczył ponadto, że warto zaciągać noworoczne zobowiązania, ale – jak dodał: „Pod warunkiem, że są przemyślane i realne. Inaczej w połowie stycznia mamy kolejny powód do frustracji”.
– Całkiem bym nie kapitulował, choćby po to, by - jeśli się uda w nich wytrwać - mieć powód do dumy, a jeśli nie - do trzeźwego rachunku sumienia – podkreślił.
Wspomniał także o konfliktach zbrojnych toczących się zarówno w Ukrainie jak i w Ziemi Świętej.
– Pamiętamy o przebywających tam chrześcijanach. Jak mówi Pan Jezus: biednych zawsze będziemy mieli u siebie – wskazał mówiąc o chrześcijańskim obowiązku pomagania ludziom słabszym i będącym w potrzebie.
Arcybiskup wspomniał także o dawnych świętach, które spędzał na Śląsku w rodzinnym Bytomiu i o tym jak skutecznie bronić się przed wszechobecna komercją, która często przesłania duchowy wymiar Bożego Narodzenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.