Na próżno szukać tam odpadów. Zakład Mechanicznej Przeróbki Węgla w ZG Brzeszcze po prostu ich nie produkuje. I właśnie to wyróżnia go spośród wszystkich innych w polskim górnictwie węgla kamiennego. W br. w Brzeszczach mają jeszcze jeden powód, żeby się cieszyć. Triumfowali bowiem w prestiżowym konkursie zorganizowanym pod auspicjami Związku Zawodowego Przeróbka.
Zdaniem ekspertów w Zakładzie Mechanicznej Przeróbki Węgla w kopalni Brzeszcze w latach 2018-2022 osiągnięto największą poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. W tym okresie nie wydarzył się żaden ciężki wypadek. Wyróżnienie, i to jeszcze na 120-lecie istnienia zakładu, to spory sukces!
Wspólnie z Rafałem Przystasiem, głównym inżynierem przeróbki, zwiedzamy teren zakładu.
W Brzeszczach poprawa bezpieczeństwa poszła w parze z modernizacją ciągu technologicznego, remontem zbiornika węgla, wymianą szeregu starszego typu urządzeń na nowe o lepszych parametrach techniczno-eksploatacyjnych. Wyraźnie wpłynęło to na wzrost poziomu kultury pracy. Jedną z kluczowych modernizacji była budowa układu i systemu tworzenia mieszanek energetycznych, pozwalającego na wyprodukowanie partii paliwa o konkretnych żądanych przez odbiorcę parametrach. Zorganizowano na nowo proces logistyczny związany z przyjmowaniem wagonów i podstawianiem ich pod załadunek wraz wysyłką do klienta. Realizuje go oddział kolejowy będący częścią Działu Przeróbki Mechanicznej.
Modernizacje oraz remonty infrastruktury torowej o łącznej długości 16,5 km gwarantują bezpieczeństwo prowadzenia ruchu kolejowego. Istotną inwestycją była budowa obiektu załadunku sortymentów na samochody, dzięki której w dużej mierze wyeliminowano załadunek na samochody sortymentu Orzech z placu składowego węgla. Zmniejszono tym samym ruch kołowy sprzętu ciężkiego służącego do operacji załadunkowych, poprawiając tym samym bezpieczeństwo komunikacyjne. Automatyzacja procesu załadunkowego zredukowała poziom narażenia pracowników na pyły przemysłowe oraz nadmierne natężenie hałasu na stanowiskach pracy.
– Kiedyś dużo prac wykonywaliśmy ręcznie lub przy pomocy łopaty, kilofa czy innych prostych narzędzi. Teraz mamy maszyny i urządzenia specjalistyczne, a komputery sterują procesem technologicznym. Jestem szczególnie związany z tym zakładem. Mój dziadek tu pracował, tata, ja, a teraz także mój syn – przyznaje Jerzy Staroń, przodowy Oddziału Przeróbki Mechanicznej Zakładu Górniczego Brzeszcze.
Modernizacja ZMPW nadal trwa. Na bieżąco prowadzone są modernizacje pomostów przenośnikowych z uwzględnieniem urządzeń do konserwacji i wymiany taśm. Zastosowanie innowacyjnych technologii pozwoliło na całkowite wyeliminowanie z procesu przeróbki węgla odpadów wydobywczych. Dziś z odpadowej skały płonnej produkuje się kruszywa stosowane przy budowie dróg, wałów przeciwpowodziowych i rekultywacji terenów. Z kolei odpadowe muły węglowe poddawane są procesowi granulacji, a następnie wykorzystywane jako składnik mieszanki węglowej dla energetyki zawodowej.
– Wszystkie te działania, które podejmujemy, generują korzyści nie tylko w sferze bezpieczeństwa pracy, ale także ekonomii i ochrony środowiska. Wpisują się w politykę proekologiczną Taurona Wydobycie – zauważa szef brzeskiej przeróbki.
Ostatnio brzeska kopalnia rozszerzyła swoją ofertę sprzedaży węgla, pozyskując nowe kierunki zbytu w branżach ciepłowniczej i koksowniczej oraz przemyśle chemicznym. Produkowany jest surowiec o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Przeprowadzone modernizacje pozwalają na elastyczne dostosowanie produkcji do wymagań zarówno odbiorców masowych, jak i indywidualnych.
Obecne możliwości produkcyjne kształtują się na poziomie 20 tys. t i są dostosowane do bieżących potrzeb produkcyjno-sprzedażowych kopalni.
– Wysoka kaloryczność, niska, znacznie poniżej granicznych wartości normatywnych zawartość siarki i chloru, to najważniejsze cechy węgla produkowanego w Brzeszczach – podsumowuje Robert Łaskuda, dyrektor techniczny i kierownik ruchu Zakładu Górniczego Brzeszcze.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Chyba w to uwierzę? największe składowisko odpadów a komputery zastępują Łopaty i kilofy pan Jurek to chyba nie pracuję na Brzeszczach pozdr dla rzetelnych pracowników.
Nie brzeska kopalnia, a brzeszczańska kopalnia. To nie Brzesko tylko Brzeszcze. Autorze artykułu doedukuj się
Kopalnia nie znajduje się w Brzesku, tylko w Brzeszczach. Jak coś ;)