Kiedy czujniki informują o złym stanie powietrza, bytomscy strażnicy miejscy przeprowadzają nawet kilkanaście kontroli palenisk dziennie. Kontrole przeprowadzane są głównie w Śródmieściu oraz w dzielnicach, w których występują stare, nieekologiczne źródła ciepła - m.in. w Łagiewnikach, Bobrku czy Suchej Górze.
- Kontrole prowadzone są zarówno na wniosek mieszkańców, jak i zgodnie z wytycznymi Programu Ochrony Powietrza, który nakłada na gminę obowiązek wykonywania częstszych kontroli, kiedy jakość powietrza znacząco się pogarsza - mówi Wojciech Nowak, Komendant Straży Miejskiej w Bytomiu. - W ciągu ostatnich dni przeprowadziliśmy ponad 50 kontroli palenisk. Kontrole są także okazją do informowania o obowiązujących przepisach i o możliwościach uzyskania dofinansowania do wymiany pieców. Kiedy strażnicy miejscy stwierdzą poważne nieprawidłowości, nakładamy mandaty - dodaje Wojciech Nowak.
Wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego, rozpoczęły się kontrole pieców i przydomowych kotłowni. Kontrole przeprowadzane są głównie w Śródmieściu oraz w dzielnicach, w których występują stare, nieekologiczne źródła ciepła - m.in. w Łagiewnikach, Bobrku czy Suchej Górze.
- Dotychczasowe kontrole wykazały w kilku miejscach nieprawidłowe spalanie niedozwolonymi materiałami, głównie starymi płytami meblowymi. W takich przypadkach nakładamy mandaty oraz udzielamy pouczeń - dodaje Wojciech Nowak.
Przypominamy, że od 2022 roku unikanie wymiany kotła wyprodukowanego przed 2007 rokiem jest już wykroczeniem, za które grozi mandat. Straż Miejska może nałożyć na mieszkańca 500 złotych kary, sąd - grzywnę nawet do 5 tys. zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.