Kamień upamiętniający małżeństwo zmarłych działaczy PTTK z Opola umieszczony został na najwyższym wzniesieniu Gór Opawskich w granicach administracyjnych powiatu prudnickiego, czyli na Długocie. To już kolejny kamień pamiątkowy na tym miejscu, pochodzący z pobliskiej kopalni szarogłazu Dębowiec.
- Historia upamiętnień na Długocie zaczęła się od tragicznego zdarzenia w 2012 r., kiedy to na szlaku zmarł na zawał serca działacz PTTK Prudnik Józef Waściński. W 2012 r. na górze upamiętniono, sadząc dęby: Jacka Przybylskiego, Mieczysława Papierskiego oraz Franciszka Grina. Przy każdym drzewku postawiono niewielkie kamienie z tabliczkami. To była jednorazowa akcja - przypomina Andrzej Dereń, dziennikarz i działaczy PTTK z Prudnika.
Niedawno na Długocie upamiętniono kolejne dwie osoby. W sobotę, 18 listopada 2023 r., na górze odsłonięty został kolejny, piąty już kamień z tablicą pamiątkową. W ten sposób uhonorowani zostali Franciszek Kamysz - zmarły w 2023 r. i Józefa Głośnicka-Kamysz, która zmarła w 2021 r. Obecnie więc na górze upamiętnionych zostało sześć osób, jednak kamieni jest mniej.
- Wszystkie kamienie to szarogłazy z Kopalni Dębowiec. Pięć kamieni - przypomina Andrzej Dereń.
Długota (457 m n.p.m.) to zalesione wzniesienie pomiędzy wsiami Wieszczyna i Dębowiec, położone tuż przy granicy Polski z Republiką Czeską. Przez szczyt prowadzi Główny Szlak Sudecki, przy którym utworzone zostało miejsce pamięci. Zarządcą terenu jest Nadleśnictwo Prudnik. Kopalnia Szarogłazu Dębowiec ufundowała kamień, natomiast umieszczoną na nim tablicę pamiątkową przygotowano w zakładzie kamieniarskim w Prudniku. Jej wykonanie sfinansowali działacze PTTK z Opola.
Góra Długota ma w swej historii niewielki epizod górniczy. Za czasów niemieckich w jej masywie istniały dwa niewielkie kamieniołomy, z których jeden znajdował się tuż poniżej szczytu, na zachód od niego.
Kopalnia Szarogłazu Dębowiec znajduje się na północny wschód od Długoty, po drugiej stronie wsi Dębowiec. Urobek z tej kopalni w Górach Opawskich spotkać można nie tylko w postaci kamieni na Długocie. W listopadzie 2017 r. zakończony został trwający półtora roku remont drogi dojazdowej z Pokrzywnej na Biskupią Kopę (890 m n.p.m.), najwyższy szczyt w polskiej części Gór Opawskich. Droga utwardzona została kamieniem z kopalni odkrywkowej w Dębowcu aż do rejonu schroniska PTTK Pod Biskupią Kopą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.