Barbórka - wyjątkowe święto, które w historyczny sposób podkreśla wkład ludzi pracujących w górnictwie, uświetniając ich odwagę, zaangażowanie i znaczenie dla lokalnych społeczności. W te wyjątkowe obchody włącza się również Muzeum Śląskie, które znajduje się na zrewitalizowanym poprzemysłowym terenie dawnej kopalni „Katowice” oraz fundacja Soundscape - czytamy w nadesłanym komunikacie prasowym.
Na 4 grudnia organizatorzy przygotowali moc atrakcji m.in. warsztaty dla dzieci, wyjątkową instalację świetlną, którą przygotował Tomasz Gawroński, a zwieńczeniem obchodów górniczego święta będzie koncert grupy muzycznej Wojtek Mazolewski Quintet. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Zapisów na warsztaty i koncert można dokonywać przez formularz dostępny na stronie Facebook fundacji Soundscape.
– Zapraszam serdecznie na wyjątkowe obchody Barbórki w Muzeum Śląskim. Czeka na wszystkich moc atrakcji, które podkreślą wkład górnictwa w historię naszego regionu. Od warsztatów dla dzieci, gdzie odkryją tajemnice kanarków i legendy Górnego Śląska, po instalację świetlną na Szybie Warszawa II, przenoszącą nas w magiczny świat symboliki górnictwa. To nie tylko wizualne przeżycie, ale też głęboki hołd dla dziedzictwa. Zwieńczeniem będzie koncert znakomitego zespołu Wojciech Mazolewski Quintet, łączący jazz z fotografiami górniczej historii. Warto zobaczyć, jak odwaga, tradycja i nowoczesność splatają się w tym wyjątkowym dniu, szczególnie, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny – mówi Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach.
W komunikacie prasowym czytamy, że w Muzeum Śląskim tegoroczne obchody Barbórki rozpoczną się już 2 grudnia. Wszystko za sprawą instalacji świetlnej na Szybie Warszawa II, którą będzie można podziwiać od 2 do 4 grudnia.
- Halogenowe światło rzucone na chmury stworzy efektowne kontury znaku „Kupla” (godło górnicze), sprawiając wrażenie, jakby sam symbol poruszał się z gracją po niebie. To nie tylko spektakularne wizualne doświadczenie, ale także głęboko zakorzenione w dziedzictwie górnictwa śląskiego przesłanie. To wyjątkowe wizualne widowisko, które nie tylko podkreśli architektoniczną urodę szybu, ale również przeniesie widzów w magiczny świat światła i symboliki górnictwa. Twórcą instalacji jest artysta wizualny Tomasz Gawroński, który swoje dzieła prezentował m.in. w Meksyku, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Japonii czy Rumunii - informuje muzeum.
4 grudnia w salach edukacyjnych Muzeum Śląskiego przygotowane zostaną rozmaite kreatywne, bezpłatne warsztaty dla dzieci w różnym wieku. Warsztaty arteterapii ukierunkowane na eksplorację śląskiego dziedzictwa górniczego, integrujące sztukę w procesie terapeutycznym. Poprzez różnorodne techniki, uczestnicy będą odkrywać historię, dźwięki i emocje związane z pracą górnika.
Dzieci klas 2 i 3 szkół podstawowych będą mogły odkryć w jaki sposób kanarki i górnicy współpracowali w kopalniach. Powstanie wystawa "Poczet Kanarków Śląskich". Warsztaty odbędą się o godz. 10 – 11.15 oraz 11.45 – 13, a poprowadzi je Joanna Bronisławska - artystka, muzyk, pedagog i animatorka kultury.
Warsztaty dla dzieci klas 4-6: Na górze – na dole, stare – nowe, czyli podróże z górnikiem Bulandrą i diabłem Rokitą po Górnym Śląsku. Razem z bohaterami z legendy Gustawa Morcinka: górnikiem Bulandrą i diabłem Rokitą uczestnicy sprawdzą czy dziś śląskie legendy jeszcze są aktualne? Warsztaty odbędą się o godz. 10 – 11.30 oraz 12 – 13.30 w salach edukacyjnych Muzeum Śląskiego, a poprowadzi je Agata Hofelmajer-Roś z Instytucji Filmowej "Silesia Film".
Warsztaty górniczo-muzyczne dla dzieci w wieku 8-12 lat - w ich trakcie dzieci poznają krótką historię rozwoju przemysłu górniczego na Górnym Śląsku. Drugą część warsztatów poprowadzi profesjonalny muzyk. Warsztaty odbędą się o godz. 10 – 11.30 oraz 12 – 13.30 w salach edukacyjnych Muzeum Śląskiego, a poprowadzą je Michał Świeboda i Barbara Matusiak.
Warsztaty "Szychta w Kopani Odwagi" przeniosą uczestników w świat górniczych doświadczeń, gdzie odwaga ukazuje się w zupełnie nowym świetle. Warsztaty odbędą się o godz. 10 – 11.30 oraz 12 – 13.30 w salach edukacyjnych Muzeum Śląskiego, a poprowadzą je Katarzyna Grysko oraz Karolina Oliniewicz.
Zwieńczeniem tegorocznych obchodów tegorocznej Barbórki będzie koncert jednego z najlepszych jazzowych zespołów w Polsce, czyli Wojciech Mazolewski Quintet.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.