Pod koniec zimy lub na początku wiosny ma być oddany do użytku most kolejowy nad rzeką Odrą, pomiędzy polską stacją Kostrzyn i niemiecką stacją Küstrin-Kietz. Za sprawą lin nośnych wykonanych z włókna węglowego konstrukcja określana bywa jako unikat na skalę światową.
Jak podają koleje niemieckie (DB), zbudowany obiekt to pierwszy na świecie sieciowy most łukowy z elementami nośnymi z włókiem węglowych, jaki zostanie użyty w transporcie kolejowym. Liny nośne z włókna węglowego mają zapewnić większą elastyczność mostu oraz mniejszą masę, niż gdyby wykonano je ze stali. Z polskiej strony do mostu prowadzi dwutorowa niezelektryfikowana linia kolejowa nr 203 Tczew - Kostrzyn. Od strony niemieckiej za mostem znajduje się jednotorowa linia kolejowa do Berlina.
Nowy most powstał z dużym opóźnieniem w stosunku do pierwotnych zapowiedzi. Ruch pociągów na starym moście odbywał się do 12 grudnia 2020 r. Było to najbardziej uczęszczane kolejowe przejście graniczne w Polsce. Pociągi ze stacji Kostrzyn do Berlina odjeżdżały 18 razy w ciągu doby, co godzinę od godz. 5 do 22. Prócz tego odbywał się ruch towarowy. Planowano, aby przerwa w ruchu trwała dwa lata, a nowy most miał być oddany do użytku 11 grudnia 2022 r. Tak się jednak nie stało. Rozbiórka starego mostu kolejowego przeprowadzona została dopiero w październiku 2021 r. Zlikwidowano też część filarów w korycie Odry. Nowy most budowano na niemieckim brzegu. Jego nasunięcie na filary przeprowadzono 4 i 5 września 2023 r.
Korzystając z dłuższej przerwy w ruchu, PKP Polskie Linie Kolejowe postanowiły w tym czasie przeprowadzić inwestycję na tej samej linii kolejowej po polskiej stronie. Wyremontowano most kolejowy nad rzeką Wartą w Kostrzynie nad Odrą oraz fragment linii.
– PKP Polskie Linie Kolejowe SA zakończyły prace na moście kolejowym na Warcie w Kostrzynie nad Odrą. Ostatnie prace wykończeniowe wykonawca zrealizował w II kwartale tego roku, natomiast wcześniej wykonano zasadnicze roboty. Inwestycja objęła około 600-metrowy odcinek, od km 340,990 do km 341,508, czyli most i dojazd do stacji Kostrzyn. W ramach robót m.in. uzupełniono ubytki cegieł, kamienia i betonu w podporach i przyczółkach przeprawy oraz ułożono nowe tory dla sprawnych i bezpiecznych przejazdów pociągów. Odtworzony został niewykorzystywany od 2011 r. tor, co zwiększy możliwości przeprawy, którą będzie mogło przejechać więcej pociągów. Most został przystosowany do prędkości 120 km/h – obecnie nie przewiduje się żadnych ograniczeń prędkości. Właściwe wykonanie prac potwierdziły próby obciążeniowe, wykonane w maju - informuje Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe SA.
W ramach prac wyremontowano także wiadukt kolejowy nad ul. Niepodległości, znajdujący się w pobliżu stacji Kostrzyn w Kostrzynie nad Odrą – prace objęły nowe tory, odwodnienie i wzmocnienie konstrukcji. W porozumieniu z PLK SA. PGW Wody Polskie zmodernizowały m.in. most i wiadukt kolejowy na terenach zalewowych oraz wymieniły tory na liczącym około 800 m odcinku między mostami kolejowymi na Warcie i Odrze.
Chociaż most z elementami nośnymi z włókna węglowego został już umieszczony na swoim miejscu, to do czasu zakończenia prac przez stronę niemiecką na odcinku Kostrzyna nad Odrą a granicą Küstrin-Kietz obowiązuje zastępcza komunikacja minibusowa. Zgodnie z informacjami, jakie posiadają PLK SA. strona niemiecka planuje obecnie zakończenie prac do marca 2024 r.
Cały most ma 260 m, jednak elementy z włókna węglowego użyte zostały tylko w najokazalszym przęśle nośnym znajdującym się nad nurtem rzeki. Przęsło to liczy 130 m.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.