Już w piątek, 3 listopada, ukaże się kolejny numer Górniczej. Otwiera go artykuł Macieja Dorosińskiego poświęcony sytuacji w Polskiej Grupie Górniczej. Największa spółka węglowa w Unii Europejskiej w tym roku nie chce sięgać po subwencje. Okazuje się jednak, że tegoroczne wydobycie tej spółki będzie mniejsze o ok. 2,5 mln t. To oznacza, że przychody spółki będą niższe o ok. miliard złotych. Poza tym autor informuje również o katastrofie górniczej w Kazachstanie, w której zginęło 45 górników.
Należąca do Taurona Wydobycie kopalnia Brzeszcze świętuje w tym roku 120. rocznicę powstania. Historię i dzień dzisiejszy kopalni przybliża Jacek Madeja.
Tymczasem przedstawiciele organizacji związkowych działających w ruchu Bzie (to obecnie część KWK Borynia-Zofiówka-Bzie) obawiają się o przyszłość zakładu. Ich zdaniem Jastrzębska Spółka Węglowa przygotowuje się do zlikwidowania ruchu Bzie i wchłonięcia go przez ruch Zofiówka – zwraca uwagę w swym kolejnym artykule Jacek Madeja.
Za nami uroczyste otwarcie Centrum Zrównoważonej Gospodarki Surowcami i Energią przy Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk (IGSMiE PAN) w Krakowie. Do nowoczesnego budynku, gdzie m.in. uruchomiono lub rozbudowano cztery laboratoria, przeniosło się już prawie 90 proc. kadry naukowej Instytutu. Poświęcamy tej cenionej instytucji osobny materiał.
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do programu „Wiatr – kopalnia możliwości”. Górnicy, którzy chcą zmienić branżę, zamiast w kopalni, będą mogli rozpocząć pracę na turbinach wiatrowych. Ilu górników z niego skorzystało, a ilu może jeszcze wziąć w nim udział, wspomina w swym artykule Kajetan Berezowski.
Nadal pytamy znanych polityków o to, którą drogą powinna przebiegać dalsza restrukturyzacja polskiego górnictwa i przemysłu energetycznego. Tym razem na nasze pytanie odpowiadają: Jerzy Buzek, Krystian Probierz i Zygmunt Łukaszczyk.
Fundacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest w trakcie prowadzenia ostatniego naboru o udzielenie darowizny w 2023 r. Wnioski można składać do 30 listopada – pisze w swym artykule Maciej Dorosiński.
W czwartek, 26 października, w Katowicach odbyła się konferencja pt. „Wokół górniczej tożsamości”. Organizatorami byli: Jastrzębska Spółka Węglowa, JSW Szkolenie i Górnictwo, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski. Dyskusje toczyły się wokół górniczej tożsamości Śląska.
Dwa bardzo trudne, a zarazem wyjątkowe kwartały ma za sobą załoga należącej do PGG kopalni Bolesław Śmiały. W dwóch fedrowanych ścianach wystąpiły ciężkie warunki geologiczno-górnicze. Dzięki wysiłkowi łaziskich górników oba fronty robót posuwają się teraz naprzód z bardzo dobrymi postępami - zwraca uwagę w swym materiale Kajetan Berezowski.
Jest pilna potrzeba stworzenia europejskiej strategii pozyskiwania surowców krytycznych, bez których transformacja energetyczna Europy nie ma szans na sukces – taki wniosek płynie z ósmej już konferencji w ramach cyklu Silesia 2030 w Katowicach. Inicjatorem spotkania był europoseł Grzegorz Tobiszowski. Relację z wydarzenia przygotowała Daria Klimza.
Ponadto w Górniczej polecamy fotoreportaż „Zielonej Siódemki już nie ma”, relację z 13. edycji Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a także opowieść o byłym żołnierzu, który postanowił zamienić wojskowy mundur na górniczy, ale z komandosami wciąż chętnie podejmuje rywalizację.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ręce precz od pieniędzy podatników!
Kiedy likwidacja ruchu Bzie,ponoć po nowym roku ma nastąpić połączenie Czy będą odprawy jednorazowe?