Na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach dyskutowano 13 bm. o potrzebie współpracy i kształceniu kadr z zakresu cyberbezpieczeństwa dla sektora infrastruktury krytycznej. Obecni byli m.in.: Piotr Pyzik, podsekretarza stanu, pełnomocnika do spraw dialogu społecznego w Ministerstwie Aktywów Państwowych, prof. Janusz Kotowicz, prorektor Politechniki Śląskiej oraz przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej wspólnie z ITG KOMAG prowadzi obecnie rekrutację na kolejny rok studiów podyplomowych w kierunku „Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych.” Są one dedykowane pracownikom zespołów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo działów: automatyki, informatyki, elektrycznych oraz łączności, a także dla kadry zajmującej się obsługą i nadzorem na systemów automatyki przemysłowej.
- Cieszy mnie fakt, że Polska Grupa Zbrojeniowa podjęła wyzwanie i doceniała działania członków ISAC GIG w zakresie podwyższania standardów cyberbezpieczeństwa, to kolejny element zacieśniania współpracy w obszarze kluczowych przedsiębiorstw przemysłowych oraz budowy jeszcze bardziej efektywnego Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa, a może przede wszystkim, przygotowywania naszego kraju na coraz to nowe wyzwania – powiedział wiceminister Piotr Pyzik.
Centrum Wymiany i Analizy Informacji dla sektora wydobywczo-energetycznego (ISAC GIG), utworzono w styczniu 2022 r. przy Głównym Instytucie Górnictwa z inicjatywy Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz spółek skarbu państwa pełniących kluczową rolę dla sektora wydobywczego tj.: KGHM Polska Miedź, Polskiej Grupy Górniczej, JSW, Polskiej Grupy Energetycznej Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, LW Bogdanka, spółek Grupy Tauron, Węglokoksu Kraj, ITG KOMAG i Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.
- Cyberbezpieczeństwo w kontekście infrastruktury energetycznej, powiem więcej, infrastruktury krytycznej naszego kraju jest absolutnie podstawowym zagadnieniem, nad którym musimy się wszyscy pochylić i które musimy rozwijać. Dzisiejsze spotkanie pokazało nam jak ciekawe i innowacyjne doświadczenia w tym zakresie posiada Polska Grupa Zbrojeniowa. Już niebawem przekonają się o tym również słuchacze naszych studiów, do których uczestnictwa zapraszam – powiedział prof. dr hab. Inż. Franciszek PLEWA, dziekanem Wydziału.
Jak przekonywał podczas spotkania uczestników prof. Jarosław Joostberens, zastępca kierownika Katedry Elektrotechniki i Automatyki Przemysłowej, absolwenci studiów po ich zakończeniu będą znali i rozumieli zagadnienia związanie z europejskim i krajowym systemem cyberbezpieczeństwa, a także standaryzacją i certyfikacją rozwiązań teleinformatycznych w zakresie cyberbezpieczeństwa, oraz modelowaniem zagrożeń.
- Wszystkie działania IT KOMAG nakierowane są na zabezpieczenie transformacji branży energetycznej w naszym kraju. Centralną rolę w tej transformacji odgrywać będzie automatyzacja, cyfryzacja i informatyzacja całych procesów przemysłowych. Musimy te procesy monitorować i zabezpieczać, stąd niezbędne jest kształcenie kadr, które będą wdrażać czwartą rewolucję przemysłową w mechanizacji, elektryfikacji, informatyzacji oraz automatyzacji gospodarki 4.0. – podsumował prof. dr hab. inż. Dariusz Prostański, dyrektor ITG KOMAG
Rekrutacja na Studia podyplomowe „Cyberbezpieczeństwo systemów przemysłowych” trwa do końca miesiąca października br. Szczegóły pod adresem: https://rekrutacja.polsl.pl/kierunek/spd-csp/
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.