W piątek, 13 października ukaże się kolejny numer Górniczej. Na pierwszej stronie informujemy o rozpoczęciu nowego roku akademickiego w Politechnice Śląskiej. Jest to uczelnia ważna z punktu widzenia górnictwa, kształci bowiem kadry inżynieryjne dla branży.
W kopalni Budryk w Ornontowicach fedrują pełna parą. Trwają również prace przygotowawcze w celu uruchomienia kolejnych, a także wyrobisk przyszybowych na poziomie1290. Zakład wydobywa już 60 proc. węgla koksowego. Na str. 2. pisze o tym Kajetan Berezowski.
Nie tylko z Budryka płyną dobre wieści. W rudzkiej Halembie (PGG) w najbliższych latach głównym poziomem wydobywczym będzie poziom 1030 m, dlatego planuje się tam szereg modernizacji oraz inwestycji. Całkowicie zmieniony zostanie układ zasilania w energię elektryczną poziomu 1030 m. Poprowadzone zostaną także trzy nowe linie kablowe średniego napięcia i światłowód. O inwestycjach w tym ruchu kopalni Ruda można przeczytać także na str. 2.
Marek Wesoły, sekretarz stanu w resorcie aktywów państwowych ponownie podkreśla, że nie stać nas na szybie odejście od węgla. - Dopóki nie będziemy przygotowani do wypięcia aktywów węglowych z naszego systemu energetycznego, nie będziemy pewni bezpieczeństwa energetycznego Polaków, dopóty będziemy korzystać z naszego surowca – podkreśla. Wywiad z wiceministrem zamieszczamy na str. 3.
Mimo wszystko dekarbonizacji nie unikniemy. Polski przemysł cementowy wykorzystuje już 5,5 mln ton zdekarbonizowanych surowców i stale zwiększa ich udział. Spółka Górażdże Cement kosztem 250 mln zł zmodernizowała cykl przemiału, by używać więcej takich surowców, firma zwiększa też udział paliw alternatywnych oraz poziom recyklingu. O tym, że hutnictwo ucieka przed węglem pisze Aldona Minorczyk-Cichy na str. 4. TG. Na tej samej stronie przeczytać warto o tym, ilu górników pracuje w PGG. Zatrudnienie w największej spółce węglowej sprawdził Jacek Madeja.
W kolejnym wywiadzie o problemach kształcenia kadr dla górnictwa mówi prof. inż. Franciszek Plewa, dziekan Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Rozmowę Kajetana Berezowskiego zamieszczamy na str. 5.
1000 m pod ziemią powstała komora regeneracyjna. Każdego dnia kopalnia oszczędza 30 tys. zł. O którą kopalnię chodzi? Odpowiedź czytelnicy znajdą na str. 6 TG. Pod artykułem kolejny materiał tym razem o ekologicznym wydźwięku. Katarzyna Zaremba-Majcher pisze o środkach z pożyczki, które są przeznaczone na finansowanie przedsięwzięć dotyczących zmniejszenia wpływu działalności górniczej na środowisko naturalne.
Kto to taki „człowiek o wielu talentach”? Wiadomo, że stworzył unikatową makietę budynków zabytkowej kopalni Emma oraz model kopalnianego szybu. Polecamy ten ciekawy artykuł na str. 7 TG.
Po krótkiej przerwie znów na naszych łamach pojawia się Paweł Sikora, radca prawny, specjalista z dziedziny prawa pracy. Przynosi garść informacji o zmianach w Prawie pracy. Wywiad z mecenasem polecamy zwłaszcza służbom kadrowym. (str. 8.).
Węgiel nadal napędza świat i co do tego wątpliwości mieć nie można. Udowadnia to po raz kolejny Aldona Minorczyk-Cichy wskazując, że udział węgla w produkcji prądu wolno, choć systematycznie spada, ale i tak na długie lata zostanie on paliwem, które napędza gospodarki. Rok temu na świecie wytworzono 29 165,2 TWh energii elektrycznej. W porównaniu z poprzednim rokiem był to wzrost o 2,3 proc. – wyjaśnia.
Na str. 11 TG Tomasz Rzeczycki pisze o tym, w jaki sposób urządzić kopalnię od nowa. Nie wszystkie maszyny, urządzenia czy narzędzia górnicze, które widzimy w podziemnych ekspozycjach, pochodzą z danego miejsca. To dobrze, a może źle? Autor próbuje dać odpowiedź na to pytanie. O losie eksponatów z KWK wspomina w swym materiale Katarzyna Zaręba-Majcher.
Kolejne wydanie Górniczej zamyka opowieść o pasji ratownika górniczego z Halemby, który upodobał sobie skoki w przepaście. Śmiałka o szczegóły wypytał Kajetan Berezowski.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.