Francuscy geolodzy szukali metanu w Lotaryngii słynącej z bogatych złóż węgla. Zamiast niego znaleźli paliwo przyszłości, czyli biały wodór - pochodzący ze złóż naturalnych. Według pierwszych szacunków złoże może zawierać 46 mln ton gazu - zamiennika paliw kopalnych. Słowem Francja leży na potężnym źródle czystej energii, tyle że wykorzystanie wodoru wciąż jest mocno problematyczne.
Złoże zapowiada się bardzo obiecująco, może okazać się największe na świecie. Na głębokości 3 km stężenie gazu może przekroczyć 90 proc. Ten ukryty głęboko pod pokładami węgla kamiennego skarb, ma szansę stać się energetycznym zabezpieczeniem dla Europy
Biały wodór, czyli pochodzący ze złóż naturalnych, jest tym najcenniejszym wśród wszystkich rodzajów. Wszystkie inne odmiany tego gazu powstają w procesach przemysłowych i prowadzą do emisji dwutlenku węgla. Biały wodór jest tymczasem od razu gotowy do użycia i nie wymaga przetwarzania. Może być wykorzystywany do produkcji prądu, ciepła, paliw.
Światowe deklaracje zobowiązujące do ochrony klimatu zmuszają kraje do szukania nowych rozwiązań w gospodarce energetycznej. Dlatego też to odkrycie francuskich geologów jest tak ważne.
Polska jest obecnie trzecim w Unii i piątym na świecie producentem wodoru szarego. To paliwo wytwarzane jest u nas w procesie reformingu gazu ziemnego lub w ramach rafinacji ropy naftowej. Liderem produkcji jest PKN Orlen oraz Grupa Azoty.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.