Na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Jana III Sobieskiego 25 w Trzebini wykonywane są odwierty kontrolne. Jak podała SRK, działania prowadzone są w oparciu o wyniki badań, które zrobił Główny Instytut Górnictwa.
„Zgodnie z uzyskanym przez SRK SA sprawozdaniem z badań mikrograwimetrycznych w obrębie kompleksu sportowego nie stwierdzono występowania pustek pochodzących z płytkiego kopalnictwa, w związku z czym placówka może być użytkowana zgodnie z jej przeznaczeniem” – podała spółka. Dodano, że szkoła jest ponadto objęta filarem ochronnym.
Na niewielkim fragmencie na terenie szkoły wykonywane są odwierty kontrolne, które mają potwierdzić dotychczasowe analizy GIG-u w wyznaczonych trzech lokalizacjach. W przypadku stwierdzenia ewentualnych rozluźnień gruntu, zostaną one uzdatnione. Miejsca prac są odgrodzone i oznaczone taśmą, a po zakończeniu zostaną z powrotem oddane do użytku.
Po zakończeniu działań na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 wykonawca przystąpi do prac uzdatnieniowych w rejonie Willi NOT.
Jak wskazują eksperci, występowanie zapadlisk w Trzebini, to konsekwencja prowadzonego w tym rejonie wydobycia węgla - płytko prowadzonej eksploatacji oraz sposobu likwidacji kopalni Siersza.
Kopalnia zakończyła eksploatację 31 października 1999 r., a jej całkowitą likwidację zakończono z końcem 2002 r., zasypując również wszystkie szyby oraz kończąc odwadnianie kopalni. Skutkowało to rozpoczęciem samozatopienia wyrobisk górniczych do poziomu ustabilizowania się zwierciadła wód podziemnych.
Eksperci w toku badań wytypowali, które rejony miasta są najniebezpieczniejsze i wymagają natychmiastowych interwencji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.