Kopalniany Skarbnik, legendarny chłop Rybka będący odkrywcą tutejszych rud srebra oraz gwarkowie i górnicy z kopalni Fryderyk przeszli w niedzielę, 10 września, w pochodzie ulicami miasta Tarnowskie Góry. Tradycyjny pochód z udziałem rekonstruktorów historycznych przebranych za postacie z przeszłości odbywa się co roku we wrześniu od 1957 r. i jest kulminacyjnym wydarzeniem w trakcie Dni Gwarków.
Nie tylko postacie związane z górnictwem zobaczyć można było w pochodzie W 2023 r. przypada 340. rocznica odsieczy wiedeńskiej i wizyty, jaką król Jan III Sobieski złożył w Tarnowskich Górach, podróżując do Wiednia. Król, jak i królowa Marysieńka również byli „uczestnikami pochodu”.
W pochodzie szli także reprezentanci instytucji i organizacji działających obecnie w mieście i okolicy, w tym młodzież z poszczególnych szkół czy zespoły folklorystyczne z okolicznych wiosek, a nawet np. przedstawiciele rzemiosła z powiatu tucholskiego. Powiat ten na początku XXI w. podpisał umowę partnerską z powiatem tarnogórskim.
Zgodnie z tradycją, na czele pochodu szli m.in. starosta tarnogórski, burmistrz i wiceburmistrzowie oraz członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
- Sporo członków szło przebranych czy to za gwarków czy za inne postacie. Zawsze się angażują. My idziemy zawsze razem: zarząd, komisja rewizyjna. Natomiast w loży pochód obserwowali przedstawiciele japońskiej kopalni srebra Iwami Ginzan i Muzeum Górnictwa Banská Štiavnica. Ci drudzy reprezentują całe miasto górnicze wpisane na listę UNESCO, mają też trasę podziemną - mówi Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
Dni Gwarków są fenomenem na skalę regionu. Żadne inne święto miasta w okolicy nie przyciąga tak dużej uwagi i zainteresowania, jak tarnogórskie Dni Gwarków. Pierwsza edycja imprezy została zorganizowana w 1957 r. i połączono ją z inauguracją podziemnej trasy turystycznej w Sztolni Czarnego Pstrąga. Impreza szybko nabrała tak dużego znaczenia, że niewiele lat później prasa dolnośląska informowała o organizowaniu wyjazdu autokarowego z Wrocławia do Tarnowskich Gór na Dni Gwarków. W XX w. na Gwarki przyjeżdżali też członkowie stowarzyszenia Domowina z Niemieckiej Republiki Demokratycznej.
Wspólnym rysem poszczególnych edycji Gwarków było podkreślenie górniczych tradycji Tarnowskich Gór.
Pierwszym organizatorem tego święta w latach 1957-1988 było Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, potem organizatorzy zmieniali się. Od 2008 r. przygotowaniem tego miejskiego święta zajmuje się Tarnogórskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.