Jak co roku w 2 i 3 weekend września odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Ciekawe wydarzenia zostaną zorganizowane również w Rudzie Śląskiej. W sobotę, 9 września, odbędzie się piknik forteczny oraz zwiedzanie Wielkiego Pieca Huty Pokój. Z kolei na niedzielę, 10 września, zaplanowano spotkanie przy piekaroku.
– To unikatowe w skali kraju miejsce, gdzie nie tylko spróbujemy najlepszego chleba, ale też posłuchamy o bogatym dziedzictwie naszego miasta – zapowiada prezydent Michał Pierończyk.
W komunikacie prasowym czytamy, że 9 września w godz. 13.00 - 20.00 odbędzie się piknik forteczny w polskim ciężkim schronie bojowym nr 27 przy ul. 1 Maja 374. W programie m.in. zwiedzanie schronu, spotkanie z rekonstruktorami, wystawa zabytkowych aparatów i wyposażenia wojskowego, warsztaty fotografii otworkowej oraz strzelnica ASG. Schron został wybudowany w 1937 roku i stanowił część przygranicznej linii obronnej Obszar Warowny Śląsk. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Paramilitarne Prochownia 1910.
Również w sobotę odbędzie się oprowadzanie po Wielkim Piecu Huty Pokój.
– Niestety, lista chętnych zapełniła się w kilka chwili po otwarciu zapisów na stronie EDD – informuje Marta Lip-Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków rudzkiego magistratu.
– Zainteresowanie wejściem na ten unikatowy obiekt wyraziło kilkaset osób, co przeszło nasze oczekiwania, ale jest też dowodem, że Wielki Piec stanowi wyjątkowe miejsce na mapie regionu – dodaje.
Zdaniem organizatorów miejsca nie powinno zabraknąć dla nikogo przy rudzkim piekaroku (ul. Bujoczka 24), gdzie 10 września w godz. 14.00 - 17.00 odbędzie się piknik.
– Jak zwykle będzie można spróbować chleba z bezpośredniego wypieku, który przeprowadzi Mirosław Dziuryk z Piekarni-Cukierni Jakubiec – zapowiada Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.
Degustacji będzie towarzyszyć szereg warsztatów muzealnych pod hasłem Rołza na ślōnski muster. M.in. prezentacja łobleczenia na niedziela oraz warsztaty Dawne AGD, podczas których będzie można sprawdzić się m.in. w praniu na waszbrecie, szpanowaniu czy biglowaniu. Podczas pikniku, w godz. 14.30 - 15.30, wystąpi zespół Maszkety.
31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa obchodzona jest pod hasłem Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń. Nawiązuje ono do 20. rocznicy uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-lecia istnienia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
EDD to największe w Europie wydarzenie kulturalno-edukacyjne, którego idea narodziła się w 1985 r. w Granadzie. Polska jest jednym z pięćdziesięciu krajów biorących udział w akcji, a dołączyła do niej w 1993 roku. Celem wydarzenia jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego. W ubiegłym roku, w całej Europie odbyło się aż 50 tys. wydarzeń, z czego ponad 1200 w Polsce. Przez dwa wrześniowe weekendy ponad 200 tys. osób wzięło udział w licznych spotkaniach, festynach, warsztatach czy koncertach. Koordynatorem EDD w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna oraz uwrażliwianie na problematykę ochrony zabytków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.