Dążenie do produkcji tzw. czystej energii nakręciło popyt na lit, kobalt, nikiel i miedź. Jak zauważyła w swoim raporcie Międzynarodowa Agencja Energetyczna, w ciągu ostatnich pięciu lat rynek minerałów wykorzystywanych do zasilania pojazdów elektrycznych, turbin wiatrowych, paneli słonecznych i innych podobnych technologii podwoił się. Świat zgłasza coraz większe zapotrzebowanie na tzw. surowce krytyczne.
Jak zauważa MAE, w latach 2017-2022 to sektor energetyczny odpowiadał głównie za potrojenie ogólnego zapotrzebowania na lit oraz za wzrost popytu na kobalt i nikiel odpowiednio o 70 i 40 proc. Oszacowano, że rynek minerałów związanych z transformacją energetyczną osiągnął w ub.r. wartość 320 mld dolarów i nie powiedział ostatniego słowa. Prognozuje się nawet, że to właśnie te surowce staną się najważniejszym elementem światowego górnictwa i będą determinować jego rozwój. Może o tym świadczyć fakt, że inwestycje w wydobycie surowców krytycznych wzrosły w ubiegłym roku o 30 proc. Natomiast w 2021 r. było to 20 proc. Jak podaje MAE w swoim raporcie, na pierwszym miejscu był tu lit. Wartość inwestycji związanych z jego pozyskiwaniem wzrosła o 50 proc. Kolejne były miedź i nikiel.
Dyrektor wykonawczy MAE Fatih Birol wskazuje, że surowce krytyczne są kluczowe dla osiągnięcia przez świat celów związanych z transformacją energetyczną i klimatem. W jego opinii jest to jednak związane z szeregiem wyzwań, z którymi trzeba będzie się zmierzyć.
– Przede wszystkim trzeba zrobić więcej w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości łańcuchów dostaw minerałów krytycznych. MAE będzie nadal odgrywać wiodącą rolę w tej przestrzeni dzięki prowadzonym badaniom i analizom oraz skupianiu w swoich szeregach państw, przedsiębiorstw i innych podmiotów, które są zainteresowane postępem w tej sprawie – dodaje Birol.
Aby wzmocnić międzynarodowy dialog i współpracę w tej kwestii, MAE organizuje pierwszy w historii międzynarodowy szczyt na temat minerałów krytycznych i ich roli w procesie przechodzenia na tzw. czystą energię. Spotkanie odbędzie się w Paryżu 28 września. Polskę ma na nim reprezentować minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
MAE odnotowuje także dominującą rolę pewnych państw w zakresie surowców krytycznych. W porównaniu z sytuacją sprzed trzech lat udział trzech największych kluczowych producentów minerałów w 2022 r. albo pozostał na niezmienionym poziomie, albo jeszcze bardziej wzrósł, zwłaszcza w przypadku niklu i kobaltu. Agencja zwraca też uwagę na bardzo zróżnicowane podejście w zakresie praktyk dotyczących ochrony środowiska, społeczeństwa i zarządzania (ESG).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.