W dniach 24-25 sierpnia 2023 roku w Głównym Instytucie Górnictwa odbywały się warsztaty na temat sejsmiczności pogórniczej, zorganizowane w ramach kończącego się międzynarodowego projektu „POSTMINQUAKE: Wstrząsy i deformacje górotworu na terenach pogórniczych mechanizm, zagrożenia i ocena ryzyka”.
Celem międzynarodowego projektu była ocena zagrożeń bezpieczeństwa użytkowania powierzchni terenów zlikwidowanych kopalń węgla w Europie, towarzyszących procesom ich zatapiania, takich jak wstrząsy i deformacje powierzchni.
Projekt POSTMINQUAKE realizowany był ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali RFCS w latach 2020 –2023. Wśród polskich członków konsorcjum realizującego projekt był: Główny Instytut Górnictwa, Spółka Restrukturyzacji Kopalń oraz Politechnika Śląska. Zagraniczni partnerzy to instytucje i firmy z Czech, Niemiec i Francji.
Poligony testowe stanowiły zalane kopalnie w Gardanne we Francji, Hamm i Ibbenburen w Niemczech, Petrwald w Czechach, a w Polsce kopalnia Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. Na polskim poligonie wykonany został piezometr do zrobów zlikwidowanej kopalni do głębokości ok. 650 m, umożliwiający monitorowanie i kontrolę zatapiania górotworu.
Celem warsztatów, które zamykały projekt było upowszechnienie wiedzy na temat sejsmiczności pogórniczej w kopalniach węgla kamiennego, które są w trakcie zatapiania oraz na temat zagrożeń, jakie stwarza to dla bezpiecznego użytkowania powierzchni. Wstrząsy i ruchy wody wewnątrz górotworu są prekursorami możliwych deformacji powierzchni. Z tego powodu dane sejsmiczne zintegrowano z danymi zebranymi z innych systemów obserwacji ziemi (GNSS, InSAR, Gravity, Land Geodesy, Groundwater monitoring) oraz z wynikami modelowania hydromechanicznego górotworu.
W ramach projektu opracowane zostały wytyczne monitorowania zagrożenie terenów zatapianych kopalń węgla, opublikowane w formie książki przez wydawnictwo Politechniki Śląskiej. Określają one warunki, w których zastosowanie wybranych metod jest bezwzględnie wymagane do kontroli zagrożenia powierzchni deformacjami, zanim ujawnią się one na powierzchni ziemi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.