Zakup maszyn rolniczych to poważna inwestycja. Często jednak jest konieczna, aby gospodarstwo mogło się rozwijać i realizować swoje cele. W jaki sposób rolnicy mogą sfinansować nowe urządzenia? Mają do dyspozycji kilka metod – sprawdź jakich.
Finansowanie maszyn rolniczych – jak to zrobić?
Finansowanie zakupu maszyn rolniczych może być sporym wyzwaniem. Takie urządzenia zwykle są drogie, dlatego warto dokładnie przemyśleć możliwości ich sfinansowania. Przede wszystkim warto zorientować się, jakie opcje są dostępne, czy możesz liczyć na dofinansowanie z programów rządowych. Sprawdź, czy jest dla ciebie dostępny leasing lub kredyt dla rolników (RRSO 23,3%)* na korzystnych warunkach.
Znajomość wszystkich metod finansowania, z których możesz skorzystać w danej sytuacji, pozwoli ci wybrać tę, która będzie najbardziej opłacalna dla ciebie. Dowiedz się, jakie opcje warto brać pod uwagę.
Dofinansowanie zakupu maszyn rolniczych ze środków rządowych
Rolnicy mogą liczyć na różne formy wsparcia od państwa. To między innymi dotacje, premie i dofinansowania, które można przeznaczyć również na zakup maszyn rolniczych. Najczęściej obejmują one możliwość nabycia wyłącznie nowych urządzeń do określonej kwoty.
Czy warto z nich korzystać? Zdecydowanie tak. Musisz jednak zapoznać się z dokładnymi warunkami konkretnego programu oraz upewnić się, że kwalifikujesz się do skorzystania z niego. Trzeba pamiętać, że choć dotacje mają różne formy i są skierowane do wielu beneficjentów, nie wszyscy spełniają wymogi formalne, by się o nie ubiegać.
Leasing maszyn rolniczych
Leasing maszyn rolniczych działa podobnie jak leasing samochodowy. Konkretna firma, czyli leasingodawca, udostępnia urządzenie, z którego możesz korzystać na warunkach zawartych w umowie. Co ważne, nie jesteś właścicielem maszyny podczas trwania finansowania. Pozostaje nim firma leasingowa.
W uproszczeniu wygląda to następująco: płacisz miesięczne raty za korzystanie z urządzenia, a po wygaśnięciu umowy możesz je wykupić lub zwrócić leasingodawcy.
Czy warto korzystać z leasingu? Aby to ocenić, weź pod uwagę konkretną ofertę i sprawdź, czy jest ona opłacalna. Może się bowiem okazać, że zakup urządzenia na własność za gotówkę będzie bardziej się opłacał.
Kredyt dla rolnika na dowolny cel
Brak celowości finansowania jest typowy dla kredytów gotówkowych, nazywanych też konsumenckimi. Jest to finansowanie, z którego może skorzystać każdy, kto ma odpowiednią zdolność kredytową i spełni warunki ustalone przez bank. Co ważne, rolniczy kredyt gotówkowy można przeznaczyć na wybrany zakup i nigdy nie ma obowiązku rozliczania się z poniesionych wydatków.
Czy warto wziąć kredyt dla rolnika na dowolny cel? Jeśli chodzi o zakup maszyn, to takie finansowanie może się sprawdzić, ponieważ banki najczęściej przyznają je w wysokości maksymalnej 150 000 zł czy nawet 200 000 zł. Jest to zatem kwota wystarczająca do zakupu niektórych urządzeń.
Warto jednak dokładnie zapoznać się z warunkami kredytu rolniczego, w tym z oprocentowaniem. To od niego między innymi zależy, czy taka forma finansowania będzie opłacalna.
*Nota prawna: niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.