Dziesiąty sezon funkcjonuje Skansen Górnictwa Kowarskiego. To ekspozycja na świeżym powietrzu w samym centrum miasta, dostępna przez całą dobę.
Obok typowych eksponatów górniczych znajdują się tam również kolorowe tablice edukacyjne z rysunkami. W ten sposób także dzieci mogą przyswoić sobie informacje o Karkonoszach i tamtejszych bogactwach mineralnych.
Kowary znane są za sprawą wydobycia rud uranu w XX w. Ale samo miasto jest starsze. W 2013 r. minęło pół tysiąclecia od czasu, gdy uzyskały prawa miejskie. Niedługo przypadać będzie kolejny jubileusz – uzyskania statusu wolnego miasta górniczego. Kowary zostały nim w 1528 r. W mieście wydobywano nie tylko uran, lecz także rudę żelaza i fluoryt.
Pod koniec XX w. miasto wyraźnie odstawało wyglądem od sąsiedniego Karpacza, będącego miejscowością wczasową i turystyczną. Kowary wyglądały przy nim jak odrapane, biedne miasteczko. Dodatkowo ciągnęła się za nim opinia miejscowości, w której w nadmiernej ilości występują patologie społeczne.
W XXI w. obraz miasta jest już nieco inny. Zaczęło się to zmieniać po tym, jak w Kowarach otwarto jedną, a potem drugą podziemną trasę turystyczną w sztolniach pouranowych. Do tego doszedł Park Miniatur Dolnego Śląska. Wreszcie w centrum miasta utworzono w 2014 r. ogólnodostępny Skansen Górnictwa Kowarskiego, czyli ekspozycję plenerową w formie zieleńca ze ścieżkami i eksponatami górniczymi. W 2017 r. doszły kolejne tablice edukacyjne.
Na ekspozycję składa się m.in. kilkumetrowa makieta wieży wyciągowej, mała kolekcja kopalnianego taboru kolejowego, czy też ustawiony na trawie odcinek „chodnika” w obudowie łukowej.
Skansen Górnictwa Kowarskiego doczekał się artykułów w prasie, nagrań prezentowanych na portalu youtube.com czy też wzmianek w serwisach internetowych. Dla mieszkańców stał się miejscem rekreacji, gdzie można wyjść np. na spacer z psem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.