W czwartek, 3 sierpnia, w Lubelskim Węglu Bogdanka ma się odbyć spotkanie przedstawicieli zarządu spółki oraz związków zawodowych. Rozmowy mają dotyczyć m.in. pakietu pracowniczego związanego z przejęciem spółki przez Skarb Państwa oraz podwyżki wysokości posiłków profilaktycznych (tzw. flapsów).
„W ramach prowadzonego dialogu społecznego, zostało ustalone spotkanie wszystkich związków zawodowych z Zarządem Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. na dzień 03.08.2023 r., którego celem jest kontynuacja negocjacji „Pakietu Pracowniczego” związanego z przejściem pod Skarb Państwa oraz bieżących tematów tj. flaps, wczasy pod gruszą” – poinformowali przedstawiciele ZZG, Kadry i Przeróbki z LW Bogdanka.
Przypomnijmy, że obecnie LW Bogdanka to spółka akcyjna, której ok. 65 proc akcji należy do kontrolowanego przez państwo koncernu Enea. W czerwcu 2022 roku Skarb Państwa podpisał z Eneą list intencyjny w sprawie nabycia akcji Bogdanki. Proces przejęcia spółki przez Skarb Państwa jest właśnie finalizowany – początkowo zapowiadano, że ma się zakończyć do lipca br.
Częścią tego procesu są negocjacje ze stroną związkową – jak podkreślą przedstawiciele strony społecznej chodzi o zabezpieczenia socjalne dla pracowników.
- Zależy nam na tym, by wraz ze zmianą właściciela warunki pracy załogi LW Bogdanka nie pogorszyły się. Istotną kwestią byłoby tutaj uzyskanie gwarancji zatrudnienia oraz rekompensat na wypadek ewentualnych zwolnień w przyszłości – argumentował w czerwcu br. na portalu górniczej Solidarności Antoni Pasieczny, zastępca przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność w LW Bogdanka.
Jak wskazał, strona społeczna chce też wynegocjować prawo do 7-procentowego odpisu na pracowniczy program emerytalny.
LW Bogdanka jest jedyną spółką prowadzącą wydobycie w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Zatrudnienie w LW Bogdanka na koniec pierwszego kwartału 2023 roku wyniosło 5029 osób. Natomiast w całej Grupie LW Bogdanka było to 5879 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kopalnie na Dolnym Śląsku załatwi wcześniej, Górny Śląsk dogorewa, została Bogdanka, a i tu parszywe łapy wciskają. Chluba Polskiego górnictwa dostanie w łeb, to pewne jak to, że po Czwartku przychodzi Piątek. W taki sposób przy pomocy nie polskich rządów załatwiają otumanionemu narodowi, ongiś dumnemu jutro i przyszłość.
I tak wszystkie gruby KOPALNIE zamkną bo im brukselka kazała i już to podpisali . Atom bydom budować . A pokłady uranu momy bo te w Kowarach są do niczego . A kaj to bydzie składowane co ??? Proponuja na wiejskiej razem z idiotami wybrańcami może choć roz zaświecom przykładem świetlistym . Mom nadzieja że tego syfu już ni doczekom. Gupki z żądu i wiejskiej . JAPONIA ZAMYKA 3 ELEKTROWNIE ATOMOWE I BUDUJE W ZAMIAN 10 NOWYCH ELEKTROWNI WĘGLOWYCH ZERO EMISYJNYCH ZAPROŚCIE ICH DO NAS TO WAM TO WSZYSTKO WYTŁUMACZOM IDIOCI Z WIEJSKIEJ I RZĄDU JO NA WOS NI GŁOSOWOŁ I NA TYCH WASZYCH PRZYJACIUL Z MAGDALENKI KAJ ŻEŚCIE RAZEM WUDKA CHLOLI NIE NIE NIE