W piątek, 28 lipca, ukaże się najnowszy numer Górniczej. W tekście czołówkowym wracamy do kwestii utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. To właśnie tu mają trafić elektrownie węglowe oraz kopalnie węgla brunatnego.
Rada Ministrów przyjęła w ubiegłym tygodniu projekt ustawy o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, przedłożony przez ministra aktywów państwowych. Ma to być jeden z ostatnich kroków na drodze do stworzenia NABE.
„Celem jest powołanie podmiotu ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa, który przejmie od firm energetycznych ich spółki, w których ulokowano elektrownie węglowe i inne aktywa węglowe. Łącznie chodzi o 67 bloków energetycznych. W 2022 r. wyprodukowały one aż połowę zużytej w kraju energii” – mogą przeczytać nasi czytelnicy w materiale czołówkowym. W artykule pt. „NABE na ostatniej prostej” znajdą też wszystkie informacje odnośnie tego projektu.
Na kolejnej stronie znajduje się tekst pt. „Reaktory ciśnieniowe Barbary”. Jak się okazuje w Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie (GIG) istnieją doskonałe warunki do realizowania eksperymentów zgazowania podziemnego węgla w skali wielkolaboratoryjnej. To właśnie tam zgazowano m.in. próbki węgli sprowadzonych z Walii i Niemiec w kilku różnych projektach.
W minionym tygodniu o działalności związanej z odwadnianiem kopalń i zagospodarowaniem kopalnianych wód mówili przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Wypompowywaniem wody z likwidowanych i zamkniętych już kopalń zajmuje się będący częścią SRK Centralny Zakład Odwadniania Kopalń.
– Wody, które odpompowujemy, charakteryzują się niskim i co najwyżej miernym zasoleniem. Średnia zawartość soli w wodach kopalnianych SRK, odprowadzanych do rzek, wynosi ok. 3,4 g/l. To oznacza, że oddziaływanie na środowisko jest w tym wypadku minimalne – powiedział wiceprezes SRK ds. zasobów mieszkaniowych i odwadniania kopalń Marek Pieszczek. Podsumowanie z tego spotkania, które odbyło się w Czeladzi czytelnicy znajdą w artykule pt. „Jak ochronić Odrę?”.
Zmian w nowelizacji przepisów dotyczących umów o pracę na okres próbny dotyczy rozmowa z radcą prawnym Pawłem Sikorą pt. „Umowy o pracę po nowemu”. Czego m.in. dotyczą zmiany? - Obecnie ustawa przewiduje wyjątek od trzymiesięcznego okresu, na który może być zawarta umowa – umowa przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Z możliwości tej można jednak skorzystać w razie wprowadzenia odpowiedniego zapisu do treści umowy. Poza tym długość okresu próbnego musi być współmierna do przewidywanego czasu trwania umowy, co dotyczy umów na czas określony. Umowa o pracę na okres próbny musi teraz być zawierana na okres nieprzekraczający: 1 miesiąca – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy; 2 miesięcy – w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy. Okres miesięczny lub dwumiesięczny można dodatkowo przedłużyć o miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy – wyjaśnia nasz rozmówca.
Odwiedziliśmy także Zakład Remontowo-Produkcyjny Polskiej Grupy Górniczej. O szczegółach nasi czytelnicy mogą przeczytać w artykule pt. „Obudowy szyte na miarę”. Jak się okazuje obecnie w kopalniach PGG pracuje 1136 nowych sekcji obudów zmechanizowanych, wyprodukowanych na podstawie dokumentacji własnej przez Zakład Remontowo-Produkcyjny PGG. Natomiast do końca br. przewiduje się dostarczenie kolejnych 505 sztuk, a w latach 2024-2026 w sumie 1564 nowych sekcji.
Bohaterem działu Po Szychcie jest Piotr Leszczyński. Na co dzień pracuje on w charakterze ratownika górniczego w ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit, ale po pracy jego pasją są akrobacje rowerowe. Leszczyński w dyscyplinie BMX odnosi coraz większe sukcesy, o czym nasi czytelnicy mogą przeczytać w artykule pt. „Rowerowe akrobacje”.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Dawca krwi cię martwi? A mnie szlag trafia, jak sponsorujemy sportowców, zarówno w górnictwie, jak i w Tauronie. Lista nierobów jest długa. Z tego wszystkiego z dawcy krwi jeszcze jest jakiś sens...
Jest nas w brygadzie czterech jeden idzie na krew i my w trzech musimy zrobić to samo co w czterech!Czyli my mamy mieć premię taką samą co ten który oddał krew i ma dwa dni wolne?Bravo sielpień80!A za to że wypluwamy sobie żyły i wcześniej skonamy dostaniemy od niego krew!A system wynagrodzeń jest jeden nie da się go rozciągnąć!!!