Odmienna od naszej chińska cywilizacja powoduje, że wszystko, co dzieje się w tym kraju postrzegane jest przez pryzmat europejsko - atlantyckich wartości. Jest to jeden z problemów, które sprawiają, że wydarzenia w Chinach są niezrozumiałe, przedwcześnie potępiane lub nadmiernie chwalone na Zachodzie. Tymczasem w kraju tym od tysięcy lat panował gospodarczy, polityczny i kulturalny klimat umiarkowania.
Krótkie odejście od tych zasad za rządów Mao Zedonga nie zdołało na trwałe zmienić tych tradycji. Ten umiar wyraźnie zaznacza się w polityce klimatycznej tego kraju, który z jednej strony jest największym na świecie konsumentem węgla kamiennego, w skali przewyższającej resztę świata, a drugiej również największym producentem zielonej energii.
Spór o akceptację rozwojowej energetyki węglowej i przejście na odnawialne źródła energii jest kolejnym dowodem na wspomniane niezrozumienie chińskiej polityki tak gospodarczej, jak i każdej innej. Brytyjskie specjalistyczne ośrodki badawcze dostrzegają te odmienności, choć w perspektywie dostrzegają bardziej stabilne podejście do transformacji energetycznej. Swego rodzaju raport na ten temat prezentuje londyński dziennik Financial Times (China ramps up coal power while pushing for renewables – 15 czerwca 2023).
Dokument ten rozpoczyna się od znamiennego oświadczenia chińskiego przywódcy Xi Jimpinga, który zapewnił, że „Chiny zawsze dotrzymują swoich zobowiązań”. Jednym z nich ma być zerowa emisja dwutlenku węgla do 2060 r. Jednak rozwój energetyki węglowej w tym kraju budzi nie tylko zachodnie wątpliwości, co do tej obietnicy, ale wręcz protesty dla nowych inwestycji w szeroko ujęte paliwa kopalne.
Brytyjski dziennik zaznacza, że węgiel jest nadal postrzegany jako najłatwiejszy i najtańszy środek dla samorządów, aby zapewnić ciągłość dostaw energii elektrycznej. Wielu przywódców prowincji obawia się przerw w dostawie prądu po miesiącach niedoborów w 2021 i 2022 r., kiedy to północno-wschodnie Chiny odcięły prąd gospodarstwom domowym, podczas gdy ekstremalne upały i wyniszczająca susza na południowym zachodzie spowodowały ciągłe przerwy w dostawie prądu w fabrykach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.