Kopalnia-matka – tak o niej tu mówią, bo w zasadzie wszystko było z nią związane. Jej szybka likwidacja była prawdziwym ciosem dla tej części Sosnowca. Było to tym bardziej szokujące, że nowa ściana – którą zdążył jeszcze poświęcić bp Adam Śmigielski – dawała nadzieję na przedłużenie bytu zakładu. Niestety wydobycie trwało tylko trzy miesiące. Po Niwce-Modrzejów zostało kilka obiektów, które odnalazły się w nowej roli. Kopalnia żyje jednak mocno we wspomnieniach mieszkańców, a niedługo jej historia zostanie pokazana w Izbie Pamięci, która powstaje przy Szkole Podstawowej nr 15 im. Stefana Żeromskiego.
– W Niwce mieszkam od urodzenia. Tu każdy w mniejszym lub większym stopniu był związany z kopalnią. Wszystko w zasadzie kręciło się wokół niej – szkoły, przedszkola, domy kultury, kluby sportowe, przychodnie. Dosłownie wszystko. Ludzie mają tu mnóstwo wspomnień i pamiątek. Stąd też przed laty pojawiła się idea stworzenia Izby Pamięci. Pomysłodawcą jest mieszkaniec Niwki i były górnik naszej kopalni, pan Grzegorz Wola. To on mocno o to zabiegał i apelował, że należy przekazywać wiedzę o historii tego zakładu kolejnym pokoleniom. Pomysł dojrzewał i w końcu doczekaliśmy jego realizacji – mówi dyrektor SP15 Anna Malecka.
Otwarcie na Barbórkę
Szkoła Podstawowa nr 15 korzysta z sal gimnastycznych, które są w osobnym budynku – w budynku dawnej szkoły górniczej. Przy salach znajdowały się mniejsze klasy, które właśnie postanowiono połączyć i przekształcić na potrzeby Izby Pamięci.
– To wszystko stało się możliwe dzięki wsparciu ze strony pana prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego oraz naczelnik Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim, pani Katarzyny Wanic. Dzięki otrzymanym środkom mogliśmy rozpocząć prace – wyjaśnia dyrektor Malecka. Wspomina, że decyzja w tej sprawie zapadła w grudniu 2022 r.
– To było dokładnie w mikołajki. Kilka dni później na uroczystościach barbórkowych, które od zawsze są organizowane w naszej szkole, mogłam przekazać tę nowinę – opowiada.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.