Pół wieku temu Andrzej Zydorczak rozpoczynał pracę jako geolog w Kopalni Węgla Kamiennego Halemba w Rudzie Śląskiej. Czy przypuszczał wtedy, że w przyszłości, po przejściu na emeryturę zamiast uprawiać ogródek działkowy poświęci się całkowicie pasji tłumacza i wydawcy twórczości pisarza Juliusza Verne’a?
- Jako geolog pracowałem w kopalni Halemba w latach 1973-1993 i 2011-2016; w międzyczasie byłem głównym geologiem w Rudzkiej Spółce Węglowej SA w latach 1993-2001 - wspomina krótko tamte lata Andrzej Zydorczak.
Znajomość języka francuskiego ułatwiła mu niewątpliwie decyzję, aby zająć się tłumaczeniem i wydawaniem dzieł francuskiego twórcy fantastyki naukowej. Najpierw współpracował z istniejącymi na rynku wydawnictwami. Potem, we wrześniu 2013 r., założył własne wydawnictwo Jamakasz. W tym czasie był jeszcze pracownikiem kopalni Halemba, w wieku przedemerytalnym. W tym roku przypadać więc będzie dziesiąta rocznica założenia wydawnictwa, które zajmuje się głównie rozpowszechnianiem dzieł najsłynniejszego w Polsce francuskiego literata. Ukazują się one w serii pod nazwą Biblioteka Andrzeja.
- Do tej pory wydałem w Bibliotece Andrzeja tomy od numeru 1 do aktualnie 102, przy czym pierwsze 25 to broszury z opowiadaniami i esejami w niewielkich nakładach 20-50 sztuk. Wśród tych tomów znajdują się 4 tomy będące zbiorami opowiadań: Kaprys doktora Oxa, San Carlos, Wieczny Adam i Edom. W roku 2023, w maju ukazały się dwa tomy Piętnastoletniego kapitana, a zostaną wydane jeszcze cztery: Rozbitek z „Cynthi”, Hector Servadac, Przygody Jeana-Marii Cabidoulina i Kraina futer. Do zakończenia wydawania wszystkich powieści zostało jeszcze dziewięć tomów, w tym jeden zbiór opowiadań, esejów, zaczętych powieści, a także dwa opowiadania Paula Verne’a, brata pisarza. Może też zmieści się 5 wywiadów z Juliuszem Verne’em z różnych okresów - wylicza Andrzej Zydorczak.
Co dalej? Potem, jeśli starczy sił, może ukażą się dwie prace popularno-naukowe: Geografia Francji i trzytomowe Żeglarze od początki Ziemi po połowę XIX w., a także jakiś zbiorek sztuk teatralnych - komedii. W planie jest też krytyczna biografia Juliusza Verne'a autorstwa niemieckiego vernisty Volkera Descha.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.