W ruchu Rydułtowy kopalni ROW od ośmiu lat pracuje stacja odmetanowania. Odzyskiwany gaz, dzięki zastosowaniu silnika metanowego, wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Rydułtowski zakład górniczy znajduje się obecnie w czołówce efektywności wykorzystania ujętego metanu.
Stacje odmetanowania przy kopalniach Polskiej Grupy Górniczej pracują non stop. Pozyskany dzięki nim gaz wykorzystywany jest do ogrzewania domów i produkcji prądu. Korzyści z zagospodarowania metanu poprawiają wynik ekonomiczny kopalni i są argumentem umożliwiającym planowanie kolejnych inwestycji w wydobycie. Tego rodzaju inwestycje sprzyjają bowiem środowisku. Odmetanowanie zwiększa także bezpieczeństwo pracujących w wyrobiskach górników, a wychwycony gaz wykorzystuje się w ciepłownictwie i do wytwarzania prądu.
– Ruch Rydułtowy dysponuje obecnie silnikiem 2 MW mocy elektrycznej i cieplnej, działającym w kogeneracji. Sprzedając metan należącemu do Polskiej Grupy Górniczej Zakładowi Elektrociepłownie, otrzymujemy w zamian energię elektryczną, która niezbędna jest m.in. do produkcji sprężonego powietrza. Zasilane są nim urządzenia dołowe. A zatem całość tej energii przeznaczona jest na potrzeby własne kopalni. Z kolei energię cieplną sprzedajemy firmie zewnętrznej. Jest nią Ciepłownia Rydułtowy, zasilająca praktycznie całe Rydułtowy wraz z kopalnią – tłumaczy Adam Koźlik, inżynier ds. energetycznych w ruchu Rydułtowy.
– Trwają już starania o zakup dwóch dodatkowych silników o mocy elektrycznej 1 MW i tyleż samo mocy cieplnej. W przyszłości może stać się tak, że metanu w ruchu Rydułtowy będzie przybywać. Pokłady 703 oraz 713 są najbardziej metanowe. I w tych rejonach planuje się kolejne ściany – wskazuje Adam Koźlik, nadsztygar ds. energetycznych w rydułtowskim zakładzie górniczym.
Przypomnijmy, że pogłębiony w 2016 r. szyb Leon IV umożliwił uruchomienie poziomu 1150 m. Dzięki temu kopalnia ROW zyskała możliwość eksploatacji najbardziej perspektywicznych złóż węgla, a to niestety wiąże się ze wzrostem metanowości i koniecznością ujmowania tego gazu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.