Dwie dotacje z NFOŚiGW udzielone ze środków zobowiązania wieloletniego Górnictwo w wysokości ponad 3,1 mln zł umożliwią Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu zakup kolejnego specjalistycznego sprzętu ratowniczego oraz aparatury badawczej. Dzięki przekazanym środkom CSRG wzbogaci się o naczynie wyciągowego specjalnego przeznaczenia z możliwością jego bezpiecznej stabilizacji oraz dwie komory klimatyczne. Urządzenia pomogą m.in. w sprawnym przeprowadzaniu akcji ratowniczych.
- Naczynie wyciągowe specjalnego przeznaczenia będzie umożliwiać interwencje w szybach o średnicy od 6 do 9 m i zostanie wyposażone m.in. w pomost roboczy, daszek ochronny, barierki. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i wyposażeniu, specjalistyczne naczynie wyciągowe przy współdziałaniu z przewoźnym wyciągiem ratowniczym pomoże operatorom w przeprowadzaniu np. okresowych rewizji szybów. W znacznym stopniu poprawi bezpieczeństwo związane z ewakuacją pracowników z wyrobisk górniczych i pozwoli na wykonywanie prac kontrolnych, awaryjno-rewizyjnych wyposażenia i obudowy rury szybowej- informuje biuro prasowe NFOŚiGW.
Zakupione zostaną także wielkogabarytowa i małogabarytowa komora klimatyczna celem doposażenia CSRG w aparaturę badawczą. Jednym z zadań stacji jako jednostki ratownictwa górniczego, określonym w rozporządzeniu Ministra Energii w sprawie ratownictwa górniczego jest badanie i opiniowanie sprzętu ratowniczego.
Stacja utrzymuje w swojej strukturze akredytowane laboratorium badawcze wyposażone w odpowiedni sprzęt pomiarowy, będący w stałej gotowości badawczej, w tym komory klimatyczne. Wykonywane są w nich badania odporności termicznej mające na celu sprawdzenie wytrzymałości materiałów użytych do budowy sprzętu na temperatury jakich należy się spodziewać podczas jego eksploatacji w kopalniach, w tym także do działań ratowniczych.
- Komora klimatyczna wielkogabarytowa wykorzystywana jest także do badań eksploatacyjnych sprzętu z udziałem górników i ratowników górniczych, w różnych warunkach środowiska zimnego i ciepłego. Prowadzone są w niej również badania wpływu trudnych warunków mikroklimatu na organizm człowieka z zastosowaniem różnego wyposażenia poprawiającego komfort pracy np. kamizelek chłodzących, odzieży odprowadzającej ciepło, aparatów oddechowych, itp. Zakup dwóch nowych komór klimatycznych pozwoli także na zastąpienie już wiekowych i mocno wyeksploatowanych urządzeń, nowoczesnymi i bardziej przyjaznymi dla środowiska - czytamy w informacji prasowej.
Dofinansowania przyznano w ramach programu - Zmniejszenie uciążliwości wynikających z wydobywania kopalin. Umowy na realizację ww. zakupów podpisali przedstawiciele NFOŚiGW oraz CSRG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.