Dwieście trzydzieści lat temu, w 1793 r. powstała kopalnia Neues Glück niedaleko wsi Wieściszowice. Pozostałością po niej jest Błękitne Jeziorko, jeden z dwóch najokazalszych akwenów tworzących Kolorowe Jeziorka. To jedna z najbardziej widowiskowych pogórniczych atrakcji turystycznych w Rudawach Janowickich.
Wielka Kopa (871 m n.p.m.), u podnóża której leżą Kolorowe Jeziorka, znajduje się w powiecie kamiennogórskim. Na jej północnym zboczu tuż obok siebie znajduje się kilka zalewisk, pozostałych po dawnych kopalniach. Oprócz wspomnianej kopalni Neues Glück działała tam też założona w 1785 r. kopalnia Hoffnung oraz Gustav Grube datowana na 1796 r.
Tamtejsze łupki pirytonośne znajdowały się w orbicie zainteresowania Niemców do 1925 r., kiedy to zarzucono wszelie prace z uwagi na konkurencję pirytów z Hiszpanii. Po drugiej wojnie światowej, gdy tereny te znalazły się w granicach Polski, prowadzono tam badania dokumentacyjne. Zawartość siarki w uzyskanym koncentracie wynosiła ponad 40 proc. Nie podjęto jednak wydobycia, gdyż w rejonie Tarnobrzega odkryto bogate złoża siarki. Złoże łupków pirytonośnych w Wieściszowicach nie zostało więc wyeksploatowane, lecz na razie nie ma widoków na wznowienie wydobycia, m.in. ze względów na walory środowiskowe.
Na terenie Kolorowych Jeziorek w czasach Polski Ludowej prowadzono też prace geologiczne, które były filmowane. Ujęcia te wykorzystano przy produkcji filmu dotyczącego poszukiwań rud uranu.
Kolorowe Jeziorka to nie tylko wyrobiska odkrywkowe napełnione wodą. Jest tam też tunel pozostały po eksploatacji górniczej, a także zakratowane sztolnie, prowadzące do wyrobisk podziemnych. Współcześnie miejsce to jest dosyć licznie odwiedzane przez turystów w okresie letnim. Nie zawsze jednak tak było. Przez lata leżały one poza głównymi trasami wycieczek, odwiedzających Sudety.
- Kolorowe jeziorka były znane, tylko reklamy w czasach PRL po prostu nie miały żadnej. No, chyba że ktoś ze środowiska PTTK prowadził tamtędy wycieczki. Szlak zielony z Marciszowa przez Wielką Kopę do Rędzin (tam działał PTSM) istniał już na pewno w latach 70. XX w. Około roku 1979 wydano mapę Góry Wałbrzyskie i Kamienne w skali 1:75 000, która obejmowała obszar na zachód po główny grzbiet Rudaw Janowickich. Przewodnicy i przodownicy GOT [Górskiej Odznaki Turystycznej - red.] o nich wiedzieli. Ja miałem okazje tam być pierwszy raz w roku 1981 wiosną. Barierek żadnych nie było, tym bardziej ogrodzeń i tablic z informacjami. Chyba w roku 1983 wydrukowano przewodnik Sudety Środkowe, który na pewno opisywał ten szlak - opowiada Witold Papierniak, przewodnik sudecki z Wrocławia.
Teren pokopalniany Kolorowych Jeziorek jest własnością państwową, w zarządzie Lasów Państwowych. W 2005 r. decyzją dyrektora generalnego Lasów Państwowych teren ten został przekazany w użytkowanie gminie Marciszów na czas określony do 2025 r. Gmina wydzierżawiła ten teren prywatnemu przedsiębiorcy. Przed jeziorkami utworzony został plac postojowy do samochodów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Lokalizacja tego miejsca jest kluczowa. Są inne, nawet lepiej przygotowane kolorowe jeziorka i jakoś nie są tak popularne.