W rejonie osiedla Gaj w Trzebini kontynuowane są prace uzdatniające. Jak podała Spółka Restrukturyzacji Kopalń, w poniedzałek, 22 maja, wykonawcy rozpoczęli odwierty kontrolne na całym obszarze objętym uzdatnianiem. Mają one na celu sprawdzenie skuteczności wykonanych prac.
Jak wyjaśniono, w sytuacji wykrycia ewentualnej pustki wykonawca będzie ponownie zatłaczał otwór. W sumie odwierconych zostanie 12 takich otworów kontrolnych. Prace powinny się zakończyć w czerwcu.
W ramach zleconych przez SRK prac, wybrana firma wykonała już 10 odwiertów na głębokość około 40 m, poprzez które od 7 marca zatłaczana była mieszanina stabilizująca grunt (w sumie ponad 3000 m sześc). Ponadto powstało 15 otworów iniekcyjnych sięgających głębokości od 10 do 15 m, na styku obszaru leśnego z zabudową garażową, aby dodatkowo wzmocnić ten rejon. Był to rejon, gdzie wcześniej wystąpiły zapadliska.
Prace stabilizujące grunt w rejonie osiedla Gaj prowadzone są od 17 lutego 2023 r. Decyzję o zleceniu prac uzdatniających zarząd SRK podjął jeszcze przed prezentacją wyników badań na podstawie wstępnych analiz uzyskanych z danych z badań georadarowych i mikrograwimetrycznych.
Przypomnijmy także, że pod koniec ubiegłego tygodnia w Trzebini rozpoczął się montaż dwóch pomp o wydajności 5 m sześc./min, które maja posłużyć do odpompowania wód gruntowych. Ich wzrastający poziom jest jedną z przyczyn powstawania zapadlisk. SRK pracuje nad wyhamowaniem tego procesu. Pompy będa umieszczone w otworach, sięgających na głębokość 180 m. Pozwoli to na utrzymanie wód gruntowych na obecnym poziomie, czyli około 307 m n.p.m.
Ponadto przygotowywana jest niezbędna infrastruktura techniczna, taka jak rurociągi i przyłącza. Prace związane z uruchomieniem pomp mają zakończyć się w tym tygodniu
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.