Wejście po ciemku na wieżę widokową, zwiedzanie kopalnianego warsztatu mechanicznego czy też górnicze zagadki dla najmłodszych - tego rodzaju propozycje przygotowało Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu z myślą o tych, którzy zechcą zawitać tam w sobotę, 19 maja br., wieczorem. Część wystaw można zobaczyć za darmo, natomiast na zwiedzanie każdej z przygotowanych tras trzeba kupić bilety po złotówkę. W sumie więc należy się przygotować na kilkuzłotowy wydatek.
Wałbrzyska Noc Muzeów w Starej Kopalni rozpocznie się o godz. 18.00, ale godziny zwiedzania lub wejść na poszczególne trasy są zróżnicowane. I tak od godz. 18.00 do 20.00 za darmo można zwiedzać wystawy „Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” oraz „Przetrwały ukryte w ziemi. Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne”.
Dzieci siedmioletnie i starsze wraz z pełnoletnimi opiekunami mogą o godz. 18.30 lub o 20.30 zwiedzić część łaźni i podziemnego chodnika służącego niegdyś do odstawy skały płonnej na hałdę. O tych bowiem godzinach przewidziana jest Dziecięca Nocna Szychta. Wejścia na zwiedzanie podziemnego chodnika w wersji dla dorosłych zaplanowano co pół godziny od godz. 19.00 do 23.00.
Niecodzienną okazją ma być możliwość zwiedzania zespołu zabudowań szybu Sobótka dawnej KWK Thorez, który w inne dni nie jest udostępniany. Wejścia mają się odbywać co godzinę od 19.00 do 23.00. O tych samych porach z identyczną częstotliwością otwiera swoje podwoje warsztat mechaniczny. Również od 19.00 do 23.00 co godzinę przewidziane jest zwiedzanie z przewodnikiem wieży widokowej. W tym ostatnim przypadku wydaje się, że najlepsze widoki z wieży na Góry Wałbrzyskie będą jednak przed zachodem słońca.
Prócz wymienionych, przewidziano szereg innych możliwości. Dostępna będzie np. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, urządzona w pomieszczeniu dawnej kopalnianej elektrowni. W planie są tam eksperymenty ze światłem i optyką. Kolejną propozycją będzie pokaz wypału ceramiki przed budynkiem galerii Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.