Wiele trudnych pytań padło w czasie spotkania zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń i mieszkańców Trzebini, które we wtorek, 9 maja, odbyło się w tamtejszej Szkole Podstawowej nr 5. Poruszone tematy dotyczyły m.in. przyszłości zagrożonych terenów, kolejności ich zabezpieczania oraz działań podejmowanych przez SRK. Przedstawiciele spółki podkreślili, że aktualna sytuacja w tym małopolskim mieście jest bez precedensu w skali kraju.
Jak podają służby prasowe, spotkanie było dedykowane w szczególności mieszkańcom osiedla Trentowiec (ulica Sportowa i Grunwaldzka) oraz ulicy Górniczej. Uczestniczyli w nim: prezes SRK Janusz Smoliło, wiceprezesi Marek Pieszczek i Piotr Bojarski, dyrektor Oddziału SRK - Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji Marcin Waluga, członek Zespołu ds. Gospodarki Wodnej na Terenie Gminy Trzebinia w SRK Ryszard Strasz, a także zastępca burmistrza Trzebini Tomasz Żołądź oraz miejscy radni.
Przedstawiciele SRK poinformowali, że przygotowano już przetarg obejmujący prace uzdatnieniowe gruntu na Osiedlu Trentowiec, w ramach którego 7 czerwca nastąpi otwarcie ofert. Pierwsze prace w terenie powinny rozpocząć się w sierpniu.
Zadanie polega na wykonaniu odwiertów na tym obszarze, a w sytuacji wykrycia pustek lub rozluźnień wykonawca jest obowiązany do ich wypełnienia, poprzez zatłoczenie mieszaniny stabilizującej grunt. Bliźniacze działania obejmą również ulicę Górniczą. Ponadto wobec wybranych nieruchomości SRK zleci ekspertyzy budowlane, aby ustalić technologię i poziom zabezpieczenia nieruchomości.
Dodatkowo poinformowano o trwających badania geofizycznych -mikrograwimetrycznych gruntu, prowadzonych na zlecenie SRK. Prace w terenie rozpoczęły się 27 kwietnia. Wyniki będą na bieżąco raportowane, zgodnie z postępem prowadzonych badań.
Spółka przygotowuje się także do rozpoczęcia odpompowywania wód podziemnych, aby zatrzymać podnoszący się poziom lustra wody, co jest bezpośrednią przyczyną nasilonego zjawiska powstawania zapadlisk. Kończą się prace przygotowawcze, w ramach których wyczyszczono cieki oraz piezometry. W najbliższym czasie zostaną ustawione 2 pompy o wydajności 5m3/min. SRK rozpocznie odwadnianie najpóźniej do końca maja.
Jednym z tematów dyskusji była też kwestia garaży zlokalizowanych na ulicy Grunwaldzkiej, będących własnością spółki, a których umowy najmu zostały prewencyjnie wypowiedziane ze względów bezpieczeństwa. Na spotkaniu przedstawiciele SRK zapewnili dotychczasowych najemców, że jeśli prowadzone badania mikrograwimetryczne potwierdzą, że teren nie jest zagrożony, umowy najmu będą mogły być zawarte ponownie z dotychczasowymi najemcami.
Przedstawiciele SRK podkreślili na spotkaniu, że aktualna sytuacja w Trzebini jest bez precedensu w skali kraju. Nikt w Polsce nie miał dotąd do czynienia ze zjawiskami na taką skalę na tak małym terenie. Dlatego spółka współpracuje z najwybitniejszymi naukowcami i ekspertami z wielu dziedzin nauki, a także robi wszystko co w jej mocy, aby możliwie najszybciej rozwiązać ten niezwykle skomplikowany i wieloaspektowy problem, w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.
Płytko prowadzona eksploatacja oraz sposób likwidacji kopalni Siersza to dwa czynniki, które sprawiły, że w Trzebini doszło do sytuacji kryzysowej związanej z powstawaniem zapadlisk. Eksperci wytypowali, które rejony miasta są najniebezpieczniejsze i wymagają natychmiastowych interwencji. SRK od samego zaistnienia sytuacji kryzowej działała błyskawicznie. Tak było m.in., gdy we wrześniu 2022 r. zapadlisko wystąpiło na parafialnym cmentarzu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
SRK ... I wszystko jasne...brak słów...