Jednym z najważniejszych etapów procesu ubiegania się o kredyt w banku jest prawidłowe wypełnienie i złożenie wniosku. Dokument ten powinien zawierać wiele istotnych informacji, włącznie z danymi osobowymi, informacjami dotyczącymi sumy i okresu kredytowania czy licznymi oświadczeniami. Do wniosku trzeba też dołączyć szereg załączników, takich jak zaświadczenie o źródle i wysokości dochodów od pracodawcy czy wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich kilku miesięcy.
Najważniejsze informacje we wniosku kredytowym
Wniosek o kredyt standardowo zawiera preferowaną kwotę zobowiązania oraz okres jego spłat. Kredytobiorca musi podać swoje dane osobowe, czyli imię, nazwisko, numer PESEL czy numer dowodu tożsamości. Niezbędne będą również dane teleadresowe, włącznie z adresem zamieszkania, adresem e-mail czy numerem telefonu. We wniosku kredytowym nie może zabraknąć informacji o formie zatrudnienia i wysokości dochodów, a także miesięcznych kosztach dotyczących utrzymania gospodarstwa domowego. Obowiązkiem kredytobiorcy jest podanie danych o stanie cywilnym i liczbie osób na utrzymaniu, a także niezatajanie informacji o wcześniejszych kredytach, pożyczkach, kartach kredytowych oraz liniach debetowych na kartach płatniczych. W zależności od rodzaju finansowania sam wzór poszczególnych dokumentów może mieć nieco inną formę, zakres niezbędnej treści czy też procedurę złożenia. Z reguły wniosek o kredyt konsolidacyjny czy hipoteczny zawiera więcej rubryk, niż ten dotyczący kredytu gotówkowego.
Prawidłowe wypełnienie wniosku o kredyt
Każdy wniosek kredytowy musi być wypełniony z dużą starannością, a także w pełni zgodnie z prawdą i stanem faktycznym. Z tego względu nie można zakłamywać zdolności kredytowej, np. poprzez podawanie nieprawdziwych informacji o aktualnie spłacanych kredytach czy wysokości zarobków. Bank z pewnością weryfikuje te dane, a wykrycie kłamstwa wiąże się z wydaniem negatywnej decyzji kredytowej oraz stwarza ryzyko narażenia konsumenta na konsekwencje prawne. Wniosku nie powinno się też wypełniać w pośpiechu, ponieważ zwiększa to prawdopodobieństwo błędów. Najlepiej poświęcić dłuższą chwilę na ten proces i przeprowadzić go bez pośpiechu. Czas oczekiwania na weryfikację wniosku zależy głównie od specyfiki kredytu, a także wewnętrznych procedur banku. Dla kredytu gotówkowego trwa z reguły od kilku godzin do 1-2 dni roboczych, natomiast dla hipotecznego maksymalnie do 21 dni kalendarzowych od momentu dostarczenia wymaganych dokumentów. Do zachowania takich terminów kredytodawcy są zobowiązani prawnie.
Ryzyko odrzucenia wniosku kredytowego
Warto pamiętać, że nawet prawidłowo wypełniony i złożony wniosek kredytowy może się spotkać z odmową. Najczęściej wynika to z niedostatecznej zdolności kredytowej wnioskującego, spowodowanej zbyt niskimi dochodami. Wniosek może zostać odrzucony także z powodu kiepskiej historii kredytowej, chociażby w wyniku posiadania niespłaconych zadłużeń i negatywnych wpisów w bazach dłużników. W takim przypadku rozwiązaniem może być pożyczka dla każdego bez odmowy, która jest udzielana bez sprawdzania wnioskującego w rejestrach typu KRD, BIK czy BIG. Rozwiązanie to gwarantuje wysoka przyznawalność finansowania, ze względu na mniej restrykcyjny proces weryfikacji klienta. Pożyczka bez odmowy dla zadłużonych może być udzielona również z formalnym sprawdzeniem wnioskującego w bazach, jednak wyniki takich analiz nie mają faktycznego wpływu na wydanie pozytywnej decyzji. Dodatkową zaletą jest fakt, że w wielu firmach pierwsze zobowiązanie można zaciągnąć bez opłat.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.