W czwartek, 27 kwietnia br., przypada siedemdziesiąta rocznica utworzenia rezerwatu przyrody Segiet, położonego obecnie na pograniczu miast Bytom i Tarnowskie Góry. Niedawno zmieniony został cel ochrony tego terenu. Oprócz starego lasu bukowego, są nim teraz również wyrobiska górnicze.
Rezerwat przyrody Segiet utworzony został 27 kwietnia 1953 r. na terenie Garbu Tarnogórskiego. W miejscu porośniętym okazałym lasem bukowym widoczne są bardzo liczne pozostałości działalności górniczej sprzed stuleci, takie jak leje po dawnych szybach czy kopce i usypiska dawnych hałd. Wydobywano tutaj rudy srebra i ołowiu. Pod rezerwatem przebiega także główna sztolnia odwadniająca podziemia bytomsko-tarnogórskie.
Segiet jest jedynym rezerwatem przyrody w granicach Bytomia.
- Gmina Bytom cały czas promuje walory przyrodnicze i krajobrazowe rezerwatu Segiet. Zarówno w poprzednich latach, jak również w 2023 r. ukazały artykuły, posty, materiały itp. dotyczące rezerwatu Segiet. Również w najbliższym czasie planujemy wydanie kolejnych materiałów, które promują rezerwat Segiet, tym bardziej że jego powierzchnia została powiększona aż do ponad 90 ha - przypomina Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.
W ostatnich latach kilkukrotnie w miejskich publikacjach prezentowano walory Segietu. I tak w 2020 r. wyszedł album „Bytom rozmaity”, który zawiera rozdział o przyrodzie Bytomia prezentujący walory Segietu. W 2021 r. ukazał się przewodnik „Bytom nieoczywisty”, w którym znalazł się rozdział o rezerwacie zatytułowany „Jedną nogą przez bytomskie łąki, lasy, pola” autorstwa Julii Góry. W 2022 r. w publikacji Anny i Marcina Nowaków oraz Doroty Miśkiewicz pod tytułem „Śląskie do odkrycia”, której partnerem była gmina Bytom, znalazł się rozdział o rezerwacie Segiet.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.