W kopalniach Polskiej Grupy Górniczej w czwartek, 20 kwietnia, ruszyły testy nowych ubrań roboczych. Na razie otrzymało je 20 pracowników spółki. Dokładnie są to górnicy z kopalń Piast-Ziemowit i ROW. To oni po około trzech miesiącach wyrażą pełną opinię na temat kompletów składających się z koszulki, bluzy i spodni. Ich zdanie będzie tu miało kluczowe znaczenie, tym bardziej, że PGG planuje testować odzież od kilku producentów, z którymi współpracuje. Nowe ubrania – co postulują sami górnicy - powinny być trwalsze i wygodniejsze od tych używanych obecnie oraz powinny być „oddychające” i nie kurczyć się w praniu.
- Ta wybrana grupa pracowników będzie miała istotny wpływ we wdrażaniu tej nowej odzieży. Dziś rozdysponowaliśmy pierwszą partię przygotowaną przez firmę, z która współpracujemy. To na razie 20 kompletów, które mają mieć odpowiednie walory w kontekście pracy na dole. Wiadomo, że co do tych ubrań decyzja nie zostanie podjęta z dnia na dzień. Czekamy bowiem na projekty innych dostawców, a przede wszystkim opinie użytkowników, czyli górników – powiedział portalowi netTG.pl Gospodarka i Ludzie dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w PGG Grzegorz Ochman, który uczestniczył w przekazaniu odzieży pracownikom KWK Piast-Ziemowit.
- Tu nie chodzi o pokaz mody, ale o funkcjonalność odzieży i wyeliminowanie skarg dotyczących ich jakości. Część uzgadnianego obecnie ze stroną społeczną Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy jest poświęcona sprawom BHP. Znalazł się tam zapis dotyczący przydziału odzieży roboczej. Teraz odzież wymieniana jest w różnych okresach czasu niezależnie od stopnia jej zużycia. Docelowo ma być bardziej trwała i ergonomiczna, dostosowana do niekorzystnych warunków mikroklimatycznych, użytkowana aż do zużycia – wyjaśnił główny specjalista i koordynator z Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Marek Pawełczyk. Dodał, że ubrania będą testowane co najmniej przez okres 3 miesięcy.
- Chcemy mieć taką jakość odzieży, która będzie mogła być eksploatowana dłużej niż do tej pory. Ponadto to też krok zmierzający do tego, by te ubrania były jednorodne we wszystkich oddziałach – powiedział główny specjalista z Biura BHP w PGG.
Obecnie testowane bluzy i spodnie są utrzymane w kolorystyce granatowej, z żółtymi fluorescencyjnymi wstawkami i srebrnymi odblaskami. Znajduje się na nich także logo PGG. Natomiast koszulki są czarne i mają naszyte srebrne pasy odblaskowe.
Pierwsze opinie od górników maja być zebrane za ok. miesiąc. Wypełnią oni ankietę, w której pytania będą dotyczyć ergonomii oraz komfortu pracy w nowej odzieży.
- Oczekujemy, że pracownicy przedstawią nie tylko zalety, ale także uwypuklą wady i wskażą, co należy poprawić. Ta wybrana grupa ma już doświadczenie w testowaniu nowych rozwiązań m.in. z zakresu środków ochrony indywidualnej. Dlatego mamy pewność, że będą wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę – mówi kierownik Działu BHP w KWK Piast-Ziemowit Dariusz Kołodziejczyk.
Górnicy zapewnili, że nie będą oszczędzać na dole nowych ubrań. Wskazali także co jest dla nich istotne.
- Przede wszystkim te nasze ubrania muszą być elastyczne i co za tym idzie wygodne. Ponadto muszą przepuszczać powietrze, po prostu muszą „oddychać”. Istotne jest także były trwałe i żeby po praniu się nie kurczyły – powiedział portalowi netTG.pl Janusz Cinal z oddziału G2 w KWK Piast-Ziemowit. Dodał, że w skali roku w kopalni normą jest, że górnik zużywa trzy komplety ubrań. Zaznaczył też, że nowa odzież jest ciekawsza.
- Wizerunkowo wygląda to ciekawiej. Nie są nudne. Trzeba jednak już na początku się zastanowić, czy koszulki będą tylko z krótkim rękawem. U mnie w brygadzie dużo osób pracuje w koszulkach z długim rękawem ze względów praktycznych, bo taki rękaw m.in. chroni przed otarciami – wyjaśnił Janusz Cinal.
W PGG planowane jest także testowanie odzieży kolejnego producenta, który przedstawił już jej wzory. Po uzyskaniu certyfikatów pozwalających na użytkowanie jej pod ziemią zostanie przekazana górnikom do testów.
- Producentom przekazujemy wytyczne, które ubrania muszą spełniać Te wymagania są zebrane w naszym katalogu opisowo-rysunkowym. Określamy zatem warunki użytkowe, ale też wymagania związane z przepisami prawa. Nasza odzież musi być m.in. antystatyczna. W praktyce wygląda to tak, że firma poznaje wytyczne, tworzy projekt i przedstawia go nam, a po akceptacji szyje już gotowe modele, które trafiają do testów – wyjaśnia dyrektor Ochman.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Troche oczojebne, w sensie jasne… moze to cos zmieni?
Jak bym widział teletubisiów
Jaja sobie robicie!!!?, a czy to firmy adidas, puma, nike?, a do tego jakieś trampki!!!?. Za idiotów macie Górnictwo i Górników!?...
Bramka z Energy 2000
Te dżinsy też dopuszczone?
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Z taką ilością odblaskow? Każdy to będzie odrywać bo będą oslepialy innych . Czemu nie w białym kolorze na dole by idealnie pasowały. Takie coś tylko mógł zatwierdzić kretyn który kopalni nie widział, jak w niej wygląda praca
Za Tuska tez była gadka o nowych ciuchach a potem się przyznał ze spółka ledwo zipie
Wyglądają jakby budowali autostradę albo ogólnie tyrali przy drogach xD Choć w sumie, skoro u nas więźniowie w kopalni pracują to może w takich strojach nas oddelegują do budowy dróg :)
Już to widzę one są dobre na powierzchnię a nie na dół i jeszcze dać je do chodników z temperaturą
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Buty robocze co się od klejają. Jak dostaną trochę wody protokół zniszczenia pisze się co dwa miesiące ile oni płacą za te buty że dalej dostawca ten sam
Ludzie i tak w większości przypadków sami się zaopatrują czy to w torby górnicze, koszulki, narzędzia itp. To że PGG chce wprowadzić trwalszą odzież, oznacza mam nadzieję likwidację tych daremnych magazynów odzieżowych. Które są czynne od poniedziałku do czwartku do 20-go każdego miesiąca a i jeszcze jest przerwa między 8:30 - 10:30. Podam rozmiary na portalu pracownika a odzież może mi przyjść z centralnego magazynu PGG do paczkomatu i to by było sensowne rozwiązanie!!!
Wszyscy górnicy na świecie chodzą już w odblaskowych strojach roboczych, tylko u nas brak jakiejkolwiek odblasku.. ciekawe ile wypadków można było by uniknąć gdybyśmy podążyli z duchem czasu. W końcu! Powodzenia
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
W końcu pracownicy będą mogli wyglądać profesionalnie, dotychczasowe ubranie to symbol PRL i potarganego gòrnika, 20 lat za późno, oby tylko to przeszło, ale znając możliwości centrali PGG wątpliwe, że mamy na coś liczyć...
W końcu może skończą się te kiepskie ubrania.
Bardzo ładne.