Zakład Badań Mechanicznych i Inżynierii Materiałowej Głównego Instytutu Górnictwa wprowadził do praktyki przemysłowej nową metodykę kontroli pionowych rurociągów.
Opracowana w tym celu sonda pomiarowa pozwala na kontrolę pionowych rurociągów o długości do 1350 m. Umożliwia kontrolę wizyjną rurociągu z równoczesnym pomiarem średnicy wewnętrznej, co pozwala na określenie grubości ścianek badanych rurociągów. Rejestrowany obraz jest transmitowany online do stanowiska sterowania i równocześnie rejestrowany w pamięci zewnętrznej. Zastosowany tu wysokiej dokładności odometr, czyli urządzenie służące do pomiaru odległości pokonanej przez obiekt, pozwala na ustalenie położenia sondy z dokładnością do 1 centymetra. Zakres stosowania sondy to 180-800 mm średnicy wewnętrznej.
Do pomiarów średnicy rurociągu z dużą ilością kamienia stosowana jest technika analizy obrazu uzyskanego w trakcie inspekcji wizyjnej. Dzięki pojedynczym klatkom uzyskanym z nagranego filmu i specjalistycznemu oprogramowaniu realizowane są pomiary średnicy rurociągu w newralgicznych punktach. Metoda ta jest co prawda obarczona większym błędem niż metody pomiaru bezpośredniego, ale pozwala z wystarczającą dokładnością oszacować średnicę rurociągu.
Prowadzone badania pozwalają na określenie stanu technicznego badanych rurociągów i pokazanie stanu powierzchni, wad wykonawczych, korozji. Uzyskane pomiary przekroju wewnętrznego mogą posłużyć do obliczeń wydajności przepływu, wielkości strat hydraulicznych, charakterystyki rurociągu dla wyznaczenia punktu pracy rurociąg-pompa. Takie badania rewizyjne wykonywane są m.in. dla rurociągów instalacji klimatyzacyjnych czy odwadniania.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.