Rozwój sektora magazynowania gazu ziemnego jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju - powiedział w środę wiceminister klimatu Piotr Dziadzio podczas XII Targów Techniki Grzewczej EXPO-GAS.Jak ocenił, bez gazownictwa transformacja energetyczna się nie odbędzie.
W środę w kieleckim ośrodku wystawienniczym rozpoczęły się 12. Targi Techniki Grzewczej EXPO-GAS jednym z głównych tematów wydarzenia jest dekarbonizacja i transformacja energetyczna.
- Potrzebujemy zrównoważonej transformacji energetycznej. Bez gazownictwa transformacja energetyczna się nie odbędzie. Jest to czas, w którym powinniśmy głęboko dyskutować o nowoczesnych technologiach, które towarzyszą rozwojowi gazownictwa - powiedział w środę w Targach Kielce wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju Piotr Dziadzio.
- Rozwój sektora magazynowania gazu ziemnego jest istotnym elementem budowania bezpieczeństwa energetycznego kraju. Przez ostatnie półtora roku udało nam się zwiększyć możliwości w tym zakresie. Jednocześnie musimy stawiać na rozwój poszukiwań i zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów, co bardzo efektywnie realizuje PGNiG - zaznaczył wiceminister.
W targach bierze udział 139 wystawców z Polski oraz zagranicy m.in. Francji, Czech, Szwajcarii, Ukrainy czy Słowacji. Organizatorem wydarzenia są Izbę Gospodarcza Gazownictwa oraz Targi Kielce.
- Stojąc przed wszystkimi wyzwaniami, które dotknęły gospodarkę, jak pandemia, konflikt wojenny, który mamy za granicą i kryzys energetyczny, jesteśmy jeszcze bardziej potrzebni, by wspierać dywersyfikacje, dekarbonizację i transformację energetyczną - zaznaczył wiceprezes PKN Orlen ds. wydobycia, prezes Izby Gospodarczej Gazownictwa Robert Perkowski.
- Kluczem jest, aby te działania były przyjazne środowisku, ale jednocześnie by energia docierała do naszych odbiorców w sposób ciągły, bezpieczny i po koszcie umożliwiającym bycie konkurencyjnym na rynkach europejskich i nie tylko - zaznaczył.
W ocenie prezesa Urzędu Regulacji Energetyki Rafała Gawina kwestią najbliższej przyszłości jest dekarbonizacja gazu. Jego zdaniem gaz kopalny będzie systematycznie uzupełniany i zastępowany gazami zdekarbonizowanymi mi.in. biometanem wykorzystywanym np. do celów lokalnej elektroenergetyki.
Szereg inwestycji w rozwój sektora gazowego planuje grupa PKN Orlen. Zgodnie ze strategią rozwoju do 2030 roku cała grupa PKN Orlen ma mieć 4 GW mocy w jednostkach gazowych (obecnie jest to 1,7 GW).
- Planujemy inwestycje w wydobycie gazu. Obecnie mamy około 8 mld m sześciennych wydobycia. W 2030 roku planujemy 12 mld m sześciennych. Ponadto do końca tej dekady planujemy mieć 1 mld m sześciennych biogazu i biometanu. Gaz jest najlepszym paliwem przejściowym w dojściu do zielonej energii - powiedział dyrektor biura zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej PKN Orlen Stanisław Barański.
Zwracał uwagę, że presja na transformację energetyczną nie jest związana tylko z regulacjami Unii Europejskiej.
- Musimy pamiętać, że w ostatnim czasie administracja amerykańska uruchomiła program IRA (Inflation Reduction Act), który zakłada m.in. pompowanie bardzo dużych pieniędzy w transformację energetyczną. Widzimy też bardzo silne, kapitałochłonne i strategiczne decyzje zachodnioeuropejskich spółek energetycznych. To jest też coś, co ten grunt regulacyjny na pewno wzmacnia. Musimy pamiętać i być tego świadomi w Polsce, że zachodnioeuropejscy gracze będą mieli swój interes w tym, aby nie odpuścić transformacji energetycznej - zaznaczył.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.