Samorządy subregionu centralnego woj. śląskiego zamierzają przeznaczyć 547 mln euro z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego m.in. na efektywność energetyczną i zielone źródła energii oraz na przywracanie terenów zdegradowanych - podano na wtorkowej konferencji w Katowicach.
W jej trakcie przewodniczący walnego zebrania członków Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego, prezydent Katowic Marcin Krupa i przewodniczący zarządu tego Związku, wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok podpisali z marszałkiem woj. śląskiego Jakubem Chełstowskim i wicemarszałkiem Łukaszem Czopikiem porozumienie ws. przygotowania i realizacji instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT), w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-27 (FE SL).
ZIT to mechanizm zwiększający partycypację samorządów lokalnych w inwestowaniu funduszy europejskich. Samorządy w obrębie związków subregionów samodzielnie wypracowują i wybierają projekty, które będą dofinansowane z programu FE SL. Jak zaznaczył we wtorek marszałek Chełstowski, muszą być one zgodne z dokumentami strategicznymi województwa, przede wszystkim ze strategią Zielone Śląskie 2030.
Chełstowski obrazował, że wtorkowe porozumienie ws. ZIT oznacza zamknięcie etapu zasadniczych prac ws. tego instrumentu po stronie samorządu województwa i przeniesienie związanego z tym ciężaru na gminy i powiaty.
Marszałek podkreślił, że choć kwota 547 mln zł, która przekłada się na ponad 2,2 mld zł, jest nieco niższa niż ZIT dla subregionu w poprzedniej perspektywie, region jako całość ma teraz środków więcej - blisko 5,1 mld euro, wobec 3,5 mld euro na lata 2014-20. Zaznaczył, że region uruchamia swoje pule środków, aby w tym i przyszłym roku zaczęły one spływać do gmin i powiatów.
Wicemarszałek Łukasz Czopik ocenił, że wtorkowe porozumienie to kolejny pakiet podpisów, które zmieniają Polskę, które przesuwają nas o kolejne kroki w rozwoju cywilizacyjnym.
Prezydent Katowic wymienił kategorie projektów, które mają otrzymać wsparcie. Jak przekazał, gros tych środków pójdzie na rozwiązania energetyczne, na źródła odnawialne, na kolejne działania w temomodernizacjach. To ma duży związek z czystością powietrza - tutaj bardzo dużo środków jest na to przeznaczonych - wyjaśnił. Wśród kolejnych obszarów prezydent wyliczył rewitalizację terenów poprzemysłowych i tworzenie nowego, czystego przemysłu, nowych usług, na terenach obecnie zdegradowanych.
Przewodniczący zarządu Związku dodał, że już w poprzednich perspektywach samorządowcy pokazali, że odgrywają istotną rolę w współdecydowaniu o przeznaczeniu środków europejskich. Te nasze decyzje, a było ich ponad tysiąc, dały rozwój temu regionowi, ale też poprawiły komfort życia mieszkańców. Rola, przypisana samorządowcom poprzez to porozumienie, o współdecydowaniu o tym, które projekty będą realizowane, jest niezwykle istotna - podkreślił Śpiewok.
Jak wynika z danych Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego, wysokość środków przeznaczonych na dofinansowanie subregionu centralnego w ramach FE SL 2021-27 to: 547,3 mln euro, w tym środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 292,8 mln euro, Europejskiego Funduszu Społecznego plus: 4,3 mln euro i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji: 250,2 mln euro.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.