Święta to czas, który głównie spędzamy z najbliższymi. Jednak dla tych, którzy niedawno stracili bliskich, to trudny okres. To czas nowej rzeczywistości, do której trzeba się przygotować. Trzeba gdzieś znaleźć ukojenie i odnaleźć harmonię. W takim celu na pielgrzymkę do Rzymu w marcu udały się wraz z dziećmi wdowy po górnikach, którzy stracili życie blisko rok temu w katastrofach, do których doszło w KWK Pniówek i ruchu Zofiówka. W sumie było to 68 osób, które – jak informuje Archidiecezja Katowicka – miały okazję spotkać się na prywatnej audiencji z papieżem Franciszkiem. Towarzyszył im m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który był jednym z inicjatorów wyjazdu. Pielgrzymka została sfinansowana i zorganizowana wspólnie przez Jastrzębską Spółkę Węglową i Caritas Archidiecezji Katowickiej.
W czasie wyjazdu pielgrzymi z Polski modlili się przy grobie Jana Pawła II znajdującym się w bazylice św. Piotra na Watykanie. Tam też w czwartek, 23 marca, została odprawiona msza św. Dzień później miało miejsce najważniejsze wydarzenie, czyli spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wdowy wraz ze Stowarzyszeniem Wdów i Rodzin Górniczych przygotowały dla niego figurę św. Barbary wykonaną z węgla. Spotkanie z papieżem rozpoczęło się o godz. 9.30 w Sali Klementyńskiej. Franciszek podziękował gościom z Polski za wizytę.
– Stając przed wami, nie wiem, co powiedzieć. Milczenie jest współczujące. Stracić męża, ojca w takim wypadku, to coś strasznego. I jeszcze to, że niektórzy są pochowani tam, w kopalniach... Nie chciałbym wypowiadać słów, tylko powiedzieć wam, że jestem blisko was, bardzo blisko, z bliskością serca i modlę się z wami w tej bardzo trudnej i bolesnej sytuacji. Modlitwa czasami, w takich chwilach... wydaje się, że Bóg nas nie słucha – zaznaczył papież. – Jest milczenie zmarłych i milczenie Boga. I to milczenie czasem rodzi w nas złość. Nie bójcie się: ten gniew jest modlitwą. Jest jednym z „dlaczego?”, które nieustannie powtarzamy w tych sytuacjach. A odpowiedź brzmi: „W ciemności Pan jest blisko nas. Nie wiemy jak, ale jest blisko nas” – powiedział papież. Ojciec Święty zaprosił swoich gości do wspólnej modlitwy w ciszy i udzielił błogosławieństwa.
– Papież powiedział kilka dobrych słów, bardzo współczujących, bardzo empatycznych, a potem jeszcze każdą kobietę przytulił wraz z dziećmi oraz spojrzał w oczy. Było wzruszenie, były łzy, ale też wielkie zapewnienie Ojca Świętego o bliskości i o modlitwie – tak przebieg audiencji zrelacjonował abp Wiktor Skworc, cytowany na stronie archidiecezji.
20 kwietnia ub.r. w KWK Pniówek doszło do wybuchów metanu. Dziewięciu pracowników uległo wypadkom śmiertelnym, siedmiu ciężkim, a 26 powodującym czasową niezdolność do pracy. Ponadto w zaizolowanej ścianie N-6 pozostało siedmiu pracowników uznanych za poszukiwanych.
W chwili, gdy prowadzona była akcja na Pniówku, w położonej w Jastrzębiu-Zdroju kopalni Zofiówka także doszło do katastrofy. 23 kwietnia w rejonie chodnika nadścianowego D-4a o godz. 3.39 wystąpił wstrząs o energii 4,0 x 106 J, który doprowadził do uszkodzenia wyrobiska. Jednocześnie doszło do gwałtownego wydzielenia się metanu. O godzinie 3.40 dyspozytor ruchu zakładu górniczego rozpoczął prowadzenie akcji ratowniczej, w ramach której poszukiwano 10 pracowników. Niestety żaden z nich nie przeżył. Działania zakończono 27 kwietnia o godz. 15.50. Jak wskazano, przyczyną wypadku zbiorowego było oddziaływanie skutków tąpnięcia na pracowników przebywających w wyrobisku.
W lutym br. w Pniówku wznowiono akcję ratowniczą, która ma na celu dotarcie do siedmiu zaginionych górników. Jej pierwszy etap trwał od 4 do 5 lutego. Wówczas ratownicy zawęzili otamowany rejon do wyrobisk znajdujących się bliżej ściany N-6, w rejonie której blisko rok temu doszło do wybuchów metanu. Kolejny etap zakłada wykonanie 350 m wyrobiska prostopadłego do ściany N-6. Ma ono pozwolić ratownikom bezpiecznie dotrzeć do zaginionych górników. Ten etap akcji ma być prowadzony na zasadach prac profilaktycznych i może potrwać od czterech do sześciu miesięcy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.