Potrzebujesz dodatkowego zastrzyku gotówki, ale nie wiesz, co wybrać – kredyt czy pożyczkę? Dość często zdarza się, że oba te pojęcia są stosowane zamiennie. Tymczasem to dwa różne produkty i istnieją między nimi pewne zasadnicze różnice. Jakie? Co jest lepsze – kredyt gotówkowy czy pożyczka gotówkowa?
Kredyt a pożyczka – porównanie źródeł finansowania
Jedną z kluczowych różnic między kredytem a pożyczką jest źródło finansowania. Co do zasady, pożyczki może udzielić nie tylko instytucja finansowa, ale także osoba prywatna (np. przyjaciel, bliski członek rodziny itd.). Kredyt gotówkowy zaś to produkt bankowy – może go zatem udzielić wyłącznie bank, np. Santander Bank Polska: https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kredyty.
Jeśli masz dylemat i nie wiesz, czy wybrać kredyt gotówkowy czy jednak postawić na pożyczkę, koniecznie poznaj kluczowe różnice między nimi. Dzięki temu łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.
Czym jest kredyt gotówkowy?
Zgodnie z art. 69 ustawy Prawo bankowe, na etapie zawierania umowy kredytu, bank decyduje się oddać do dyspozycji klienta (na czas oznaczony i odnotowany w umowie) określoną sumę pieniędzy, która musi być przeznaczona na konkretny cel. Wyjątkiem jest kredyt gotówkowy, który można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny (np. remont mieszkania, wakacje, zakup sprzętu AGD itd.).
Kredytobiorca jest zobowiązany do terminowego zwrotu pełnej kwoty wraz z należnymi odsetkami oraz ewentualnymi dodatkowymi opłatami. Pamiętaj także o tym, że kredyt zasadniczo zawsze udzielany jest odpłatnie na podstawie pisemnej umowy. Jest to również produkt celowy, dlatego na etapie składania wniosku o kredyt gotówkowy musisz wskazać cel, na jaki przeznaczysz pożyczone środki.
Czym jest pożyczka?
Pożyczka w odróżnieniu od kredytu to pojęcie regulowane przez Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 720, umowa pożyczki polega na przeniesieniu na własność pożyczkobiorcy określonej sumy pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku. Co ciekawe, pożyczka nie musi być odpłatna.
Warto pamiętać, że o ile kredyt może być udzielany wyłącznie przez bank, o tyle pożyczkę może dać dowolny podmiot. Może to być zarówno bank, jak i osoba prywatna czy firma pożyczkowa. Co więcej, pożyczyć możesz nie tylko pieniądze, ale też inne rzeczy. W tym przypadku nie ma również obowiązku wskazania celu, na jaki planujesz przeznaczyć pożyczone środki – po ich przyznaniu, możesz nimi dowolnie dysponować. Pamiętaj też, że umowa pożyczki nie musi być zawarta w formie pisemnej – w przypadku pożyczki do 1000 zł może być z powodzeniem zawarta także ustnie. Umowa może zawierać dowolne ustalenia, ponieważ przepisy nie narzucają odgórnie jej treści.
Kredyt czy pożyczka – co wybrać?
Jeśli wciąż nie wiesz, na co się zdecydować – na kredyt czy pożyczkę, weź pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Przykładowo, jeśli chcesz pożyczyć większą kwotę pieniędzy, lepiej sprawdzi się kredyt – pożyczyć możesz nawet do kilkuset tysięcy zł, a spłatę rozłożysz na wygodne raty miesięczne (nawet 120 rat). Pamiętaj jednak, że decyzja banku oraz warunki kredytu są zależne od wyniku badania Twojej zdolności kredytowej i oceny ryzyka kredytowego.
Pod względem czasu oczekiwania na wypłatę środków zarówno przy kredycie, jak i pożyczce wygląda to podobnie – pieniądze możesz mieć udostępnione jeszcze tego samego dnia. Co ważne, przy kredycie możesz skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia, np. na wypadek śmierci, pobytu w szpitalu czy utraty pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.