Eksponaty świadczące o górniczym charakterze miasta wzbogacą w tym roku wystawę Podziemny Olkusz. To przedmioty przekazane w styczniu tego roku przez wojewódzkiego konserwatora zabytków w Krakowie na rzecz Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.
- Nowe eksponaty, które będą prezentowane na ekspozycji Podziemny Olkusz, pochodzą z badań archeologicznych prowadzonych w latach 2018-2019 w ramach realizacji projektu „Rewitalizacja Kwartału Królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. Pochodzą bezpośrednio z miejsca, gdzie znajduje się część górnicza naszej ekspozycji. Zostaną umieszczone na wystawie najprawdopodobniej już w maju tego roku. Zlokalizowane zostaną w gablotach w obu częściach ekspozycji zarówno w podziemiach Ratusza, jak i piwnicach Kwartału Królewskiego. Wśród zabytków pozyskanych w trakcie rewitalizacji Kwartału Królewskiego wyodrębniono zabytki techniki użytkowej, przedmioty codziennego użytku oraz zabytki świadczące o górniczym charakterze miasta. Między innymi: fragmenty kluczy, kłódek, podków, noży, zawiasów, a także górniczych kopaczek - wylicza Beata Odrzywolska-Kokoszka, kierownik Podziemnego Olkusza.
Zabytki o górniczej proweniencji już teraz umieszczone są na ekspozycji. Zostały one pozyskane w trakcie rewitalizacji olkuskiej Starówki oraz Kwartału Królewskiego. Wśród nich znajdują się między innymi bardzo dobrze zachowana kopaczka z przełomu XIV i XV w., liczne kliny, czyli żelazka oraz kęsy czy ścinki ołowiu.
Ponadto na ekspozycji znajdują się także rekonstrukcje zabytków związanych z olkuskim górnictwem. To Srebrny Krzyż Gwarków z przełomu XVI i XVII w. z kościoła św. Andrzeja w Olkuszu oraz bochen ołowiu prezentowany w podziemiach rynku w Krakowie.
- Nie brak licznych replik maszyn górniczych oraz pieców hutniczych pozwalających lepiej zobrazować procesy związane z odwadnianiem złóż czy wytopem srebra i ołowiu. Zrekonstruowano między innymi takie urządzenia, jak: płuczkę, śrubę Archimedesa, paternoster, kierat oraz piece hutnicze: garowy, rosztowy, szybowy oraz kupelacyjny. Na ekspozycji zaprezentowano także galenę oraz blendę cynkową - dodaje Beata Odrzywolska-Kokoszka.
Podziemny Olkusz, udostępniony zwiedzającym 22 maja 2021 r., składa się z dwu niepołączonych ze sobą tras podziemnych. Jedna mieści się pod płytą rynku, druga pd budynkiem dawnego starostwa. Trasę można zwiedzać samodzielnie bez przewodnika. Jednakże każda grupa licząca powyżej 9 osób zwiedza ekspozycję w ramach wejść grupowych z przewodnikiem. Ponadto w każdą sobotę i niedzielę o godz. 12.00 i 15.00 w ofercie są wejścia z przewodnikiem dla turystów indywidualnych bez względu na liczbę zwiedzających. Istnieje także możliwość zwiedzania ekspozycji z audioprzewodnikiem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.