V Akademia Bezpieczeństwa: W GIG współpracują z górniczymi spółkami i uczelniami

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

GIG jest instytutem badawczym, nadzorowanym przez Ministra Aktywów Państwowych, związanym od roku 1925 z przemysłem wydobywczym oraz regionem Górnego Śląska - podkreślił prof. Stanisław Prusek

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Wykształcenie, kompetencje, wiedza i doświadczenie – takich pracowników potrzebują polskie spółki górnicze. Prof. Stanisław Prusek, dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa opowiedział podczas V edycji Akademii Bezpieczeństwa Wydawnictwa Gospodarczego o studiach podyplomowych i doktoranckich dla kadry polskich kopalń.

Przypomniał, że Główny Instytut Górnictwa (GIG) jest instytutem badawczym, nadzorowanym przez Ministra Aktywów Państwowych, związanym od roku 1925 z przemysłem wydobywczym oraz regionem Górnego Śląska.

- GIG dysponuje pełnymi uprawnieniami akademickimi do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka oraz ma możliwość występowania o tytuł profesora w tejże dyscyplinie naukowej – podkreślił prof. Prusek.

W 1996 roku uruchomiono w GIG ośrodek szkoleniowy. Dziesięć lat później uzyskał on status niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego. W 2021 roku nastąpiła zmiana struktury organizacyjnej GIG, powstało Centrum Rozwoju Kompetencji.

- W ub. roku mieliśmy 80 zrealizowanych szkoleń oraz studiów podyplomowych, uczestniczyło w nich łącznie 1369 osób. Realizowano następujące kierunki studiów podyplomowych: mechanika górotworu, obudowa wyrobisk i geofizyka górnicza; bezpieczeństwo techniczne w przestrzeniach zagrożonych wybuchem; menedżerskie, oparte na strukturze MBA; przeróbka mechaniczna kopalin – wyliczył prof. Prusek.

Realizowano również projekty finansowane ze środków publicznych, w tym DRONE EXPERT, czyli szkolenia specjalistyczne dla uczniów i studentów we współpracy z Uniwersytetem w Ostrawie.

- Jako instytut wykorzystujemy drony do różnych celów, a zaczęło się od ekopatroli, potem było skanowanie terenów pogórniczych - przypominiał prof. Prusek

Z kolei studia podyplomowe GIG - mechanika górotworu, obudowa wyrobisk i geofizyka górnicza adresowane są do kadry inżynieryjno-technicznej kopalń, w szczególności pracowników z działów tąpań i obudowy oraz zatrudnionych w dozorze ruchu podziemnego zakładu górniczego w specjalności górniczej i specjalności geofizycznej. Zrealizowano 2 edycje studiów, które ukończyło łącznie 40 osób.

Studia podyplomowe GIG - przeróbka mechaniczna kopalin adresowane są do kadry inżynieryjno-technicznej kopalń, w szczególności pracowników działów przeróbki mechanicznej kopalin, którzy chcą zaktualizować i uzupełnić wiedzę. Zrealizowano 1 edycję studiów, którą ukończyło 19 osób.

W 2017 r. uruchomieno studia doktoranckie w dyscyplinie górnictwo i geologia inżynierska dla grupy 20 pracowników Polskiej Grupy Górniczej. Dotychczas 13 osób uzyskało stopień doktora.

22 lipca 2022 r. zawarto porozumienie o współpracy pomiędzy GIG, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach i Polską Grupą Górniczą.

- Staramy się wypełniać luki w edukacji. Celem współpracy jest wzmocnienie kompetencji, a w efekcie zwiększanie potencjału rozwojowego pracowników PGG oraz ułatwienie im dostosowania się do zmian otoczenia gospodarczego poprzez wykorzystanie potencjału dydaktycznego i organizacyjnego stron porozumienia – poinformował prof. Prusek.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.