Zarząd Transportu Metropolitalnego zamawia 132 zasilane energią słoneczną automaty biletowe - poinformowała w środę Klaudia Matuszna z biura prasowego ZTM. Szacunkowa wartość zamówienia to 16 mln zł.
W środę ogłoszono przetarg na Elektroniczne systemy sprzedaży biletów na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nowe urządzania mają umożliwiać m.in. zakup wszystkich biletów papierowych i elektronicznych, zasilenie konta pieniądzem elektronicznym czy zapoznanie się z taryfą.
Jak wyjaśniła Matuszna, ZTM zamawia automaty zasilane energią słoneczną biorąc pod uwagę m.in. to, że oznacza to uniknięcie kosztów związanych z budową i utrzymaniem przyłączy elektrycznych, a także umożliwia stosunkowo łatwe ewentualne przenoszenie urządzeń.
Nowe automaty mają mieć więcej funkcjonalności niż wcześniejsze wersje: będzie można w nich kupić wszystkie bilety papierowe i elektroniczne, płacąc kartą płatniczą, BLIK-iem i monetami; umożliwią ponadto m.in. zasilenie konta pieniądzem elektronicznym, zapoznanie się z taryfą czy sprawdzenie swoich danych w systemie.
Organizator transportu w Metropolii na razie nie wskazuje potencjalnych terminów oddania do użytku nowych urządzeń. Będzie to zależało od perspektywy rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umowy z wykonawcą. Przy lokalizacji automatów brane będą pod uwagę miejsca, gdzie ruch pasażerów jest największy, a dostępność biletów - niska.
Szacunkowa wartość zamówienia, uwzględniającego m.in. dostawę, montaż i uruchomienie urządzeń, ich integrację z systemem informatycznym oraz 10-letnie utrzymanie, to ok. 16 mln zł brutto.
Na obszarze GZM znajduje się obecnie 135 automatów sprzedających bilety na komunikację miejską ZTM; część z nich jest zasilana solarnie. Ich lokalizacje są wskazane na stronie internetowej ZTM w zakładce Kup bilet lub ŚKUP. Po sfinalizowaniu projektu liczba urządzeń zostanie niemal podwojona - wzrośnie do 267.
ZTM jest jednostką budżetową GZM i jednym z największych organizatorów transportu zbiorowego w Polsce. Na ulice 41 miast i gmin Metropolii oraz kilkunastu kolejnych z nią sąsiadujących wysyła ok. 1,5 tys. autobusów, tramwajów i trolejbusów. Wszystkie te pojazdy, należące do ok. 40 operatorów, obsługują ok. 550 linii i zatrzymują na ok. 7 tys. przystanków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.