Biznesowe zaangażowanie KGHM Polska Miedź w rozbudowę Portu Morskiego Police – należącego do Grupy Kapitałowej Grupa Azoty - a także bieżąca współpraca w obszarze kwasu siarkowego były przedmiotem rozmów przedstawicieli zarządów spółek - podały służby prasowe miedziowego koncernu. Władze KGHM wyraziły zainteresowanie działkami inwestycyjnymi, które z uwagi na położenie i planowaną rozbudowę infrastruktury portowej stanowią atrakcyjne miejsce pod inwestycje.
Port Police jest czwartym portem w Polsce pod względem wielkości przeładunków. Tereny Portu Morskiego stanowią zaplecze transportowe dla całej Grupy Kapitałowej Grupa Azoty. Obszar zapewnia morskie możliwości eksportowe i importowe, ale częściowo też magazynowe poprzez park zbiorników surowców niezbędnych do produkcji w Policach. Po uruchomieniu nowego kompleksu Grupy Azoty - Polimerów Police, przeładunki w porcie powinny wzrosnąć o ponad 400 tys. t w skali roku. Będzie to wzrost ok. kilkudziesięciu procent.
W porcie obecnie realizowany jest projekt „Wzmocnienie trwałości sieci kompleksowej poprzez zwiększenie dostępności i efektywności Portu Police”, którego efektem będzie dokumentacja pozwalająca na rozpoczęcie budowy węzła kolejowego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w ramach budowy linii kolejowej nr 437 do Portu Morskiego oraz budowa nabrzeża ciężkiego (uniwersalnego).
KGHM Polska Miedź jest jedną z największych polskich spółek Skarbu Państwa. To czołowy producent miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Działalność KGHM koncentruje się głównie na terenie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego (LGOM, zwany często również Legnicko-Głogowskim Zagłębiem Miedziowym). Koncern jest jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Wchodzi w skład indeksów WIG20 i WIG30. Zatrudnia ponad 34 tys. osób.
Grupa Azoty to lider krajowego rynku nawozowego i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów, jak: melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa. W 2021 r. Grupa Azoty opublikowała strategię do 2030 r., która stanowi plan konkretnych działań, napędzanych przez transformację klimatyczno-energetyczną Grupy Kapitałowej. Zatrudnia ponad 15 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.