Nowojorski portal internetowy Mining Technology powołując się na coraz większe zapotrzebowanie na surowce przestrzega przed lekceważeniem niebezpiecznej pracy górników, co może skończyć się tragedią. Przedstawiając wybiórczo listę najważniejszych wypadków górniczych w minionym roku, stawia jednocześnie pytanie o naukę, jaka płynie z tego rodzaju wydarzeń (What can be learned from mining accidents in 2022? – 12 lutego 2023).
Portal ten przypomina, że każdego roku na całym świecie wydobywa się ponad 3,3 mld ton metali. Sektor wydobywczy oferuje surowce, minerały i metale niezbędne dla gospodarki i nie wykazuje oznak spowolnienia. Niebezpieczne warunki pracy doprowadziły do kolejnych wypadków górniczych.
Na pierwszym miejscu tej listy jest Meksyk, gdzie 3 sierpnia minionego roku w kopalni Eagle Pass doszło do zawału połączonego z wypływem wody, na skutek czego pod ziemią uwięzionych zostało 10 górników. Pomimo długotrwałej akcji ratowniczej, nie udało się ich uratować.
Na drugim miejscu odnotowana jest Polska, gdzie w kopalni JSW Pniówek zginęło 5 górników na skutek wybuchu metanu, co miało miejsce na głębokości 1000 m. W tym czasie w rejonie w wybuchu było 42 górników, a 21 osób trafiło do szpitala. Drugi wybuch w kopalni zabił ratowników.
Portal odnotowuje dalej, że odchodzenie od węgla w Polsce rozpoczęło się ponad 30 lat temu. Od tego czasu wydobycie węgla kamiennego spadło o 63 proc., ze 147 mln ton w 1990 r. do 54 mln ton w 2020 r., podczas gdy zatrudnienie w górnictwie spadło o 80 proc., z około 390 000 do 80 000 miejsc pracy.
Gospodarka wolnorynkowa, która rozwinęła się po obaleniu komunizmu w 1989 roku, sprawiła, że wydobycie węgla kamiennego stało się mniej konkurencyjne.
Na dalszych miejscach w tym opisie jest Ghana, z wypadkiem zderzenia się samochodu z materiałami wybuchowymi dla kopalni, co spowodowało śmierć 17 osób. Na czwartym miejscu znalazły się Chiny, potem Indie i Korea Południowa.
Do tekstu dołączona jest mapa, na której coraz ciemniejszym kolorem zaznaczono intensywność górniczych wypadków na świecie. Na mapie tej najciemniejszym kolorem naznaczone są Chiny, a pozostałe omawiane kraje, w tym Polska, odnotowana jest kolorem jaśniejszym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
20 sierpnia? Portal tematyczny a piszący chyba z innej bajki... Bylejakość wszechobecna ogarnia polandie