Orlen udostępnił zbiorcze informacje na temat przeprowadzonych w 2022 r. likwidacji odwiertów ropno-gazowych na terenie kraju.
- W 2022 r. zlikwidowano 12 odwiertów. Jedynie otwór Jaksmanice-204, położony w miejscowości Maćkowice w gminie Żurawica, w województwie podkarpackim, był otworem eksploatacyjnym. Odwiert Jaksmanice-204 był eksploatowany od drugiej połowy lat 60-tych XX wieku - informuje Departament Komunikacji i Marketingu, Oddział Centralny PGNiG.
Likwidacja poszczególnych odwiertów nie spowodowała konieczności zmian organizacyjnych kopalń ropy naftowej i gazu ziemnego. Schematy i zakres działalności zakładów górniczych nie uległy zmianie.
Dla porównania, w 2021 r. do likwidacji oddziały PGNiG w Zielonej Górze i w Sanoku przeznaczyły łącznie 38 odwiertów. Było to związane z wygaśnięciem koncesji lub sczerpaniem złoża.
Proces likwidacji wiąże się z rekultywacją terenu i przywróceniem go do użytkowania wcześniejszemu właścicielowi. Eksploatowane przez PKN Orlen odwierty znajdują się m. in. na terenach leśnych, czy też pośród pól uprawnych.
Elementy infrastruktury pochodzące z likwidowanych odwiertów przewożone są w inne miejsca do dalszego wykorzystywania przez spółkę, bądź też w razie nieprzydatności trafiają na złom.
Czas użytkowania poszczególnych odwiertów bywa zróżnicowany. PKN Orlen użytkuje kilka odwiertów wykonanych w XIX w., a oprócz tego kilka dalszych z początku XX w. W przypadku odwiertów rozpoznawczych ich żywotność może wynosić zaledwie kilkanaście miesięcy. Przykładowo odwiert Rycerka Górna-1 we wsi Sól w południowej części województwa śląskiego zaczęto wiercić 5 lutego 2021 r., kończąc wiercenie po ponad siedmiu miesiącach. Likwidacja tego odwiertu trwała od 20 maja do 3 czerwca 2022 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.