W porównaniu z 2021 r. wyraźnie zwiększyła się w ub.r. sprzedaż ciekłego azotu, pochodzącego z krajowych złóż węglowodorów. W dalszym ciągu są to jednak niewielkie ilości, gdyż większość tego surowca PKN Orlen zużywa na własne potrzeby.
Wytwarzaniem ciekłego azotu nie zajmują się dwa główne oddziały PGNiG Polskiego Koncernu Naftowego Orlen, czyli w Zielonej Górze oraz Sanoku.
- W PKN Orlen SA Oddział PGNiG w Odolanowie skroplony azot jest produktem ubocznym pozyskiwanym w procesie niskotemperaturowego rozdziału składników gazu ziemnego, odazotowania w sposób ciągły. Większość zużywana jest na potrzeby technologiczne instalacji odazotowania i instalacji oczyszczania i skraplania helu. Pozostała, niewielka część może być sprzedana. W 2021 r. Oddział PGNiG SA w Odolanowie sprzedał około 37,3 t skroplonego azotu, a w 2022 r. - około 64,1 t skroplonego azotu (LN) - informuje Departament Komunikacji i Marketingu, Oddział Centralny PGNiG w Warszawie PKN Orlen SA.
Skroplony azot pozyskiwany przez PKN Orlen SA Oddział PGNiG w Odolanowie w ostatnich dwóch latach sprzedawany był tylko klientom krajowym. Wynika to z braku opłacalności transportu skroplonego azotu na dłuższych trasach.
Obecnie stężenie azotu w strumieniu gazu ziemnego będącym mieszaniną gazów z różnych kopalń, który kierowany jest do odazotowni w PKN Orlen SA Oddziale PGNiG w Odolanowie waha się na poziomie od 33 do 38 proc. Największe stężenie azotu występuje w gazie pochodzącym z KGZ Żuchlów – prawie 53 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.