6 lutego, w poniedziałkowy wieczór, w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego rozbrzmiał Górniczy Koncert Noworoczny. To flagowe wydarzenie organizowane co roku przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową przy wsparciu władz województwa śląskiego i firm związanych z sektorem górnictwa. Od pierwszej edycji Koncert stanowi ważną platformę spotkania środowisk i podmiotów związanych z GIPH, reprezentantów władz centralnych i lokalnych, a także licznych instytucji i organizacji z branży górniczej.
Uroczystość swoim przemówieniem tradycyjnie zainaugurował prezes GIPH, Janusz Olszowski. Nie mogło w nim zabraknąć wyrazów solidarności z walczącym narodem ukraińskim, ale także refleksji odnośnie skutków wojny Ukrainy z Rosją dla polskiej i europejskiej gospodarki, w szczególności zaś dla sektora energetyki.
Uzależnienie od gazu i ropy – a zatem surowców importowanych w dużej części z Kremla, stanowiące bezpośredni skutek polityki klimatycznej UE (oraz wpisanego w nią postulatu radykalnej dekarbonizacji), stwarza – jak podkreślał prezes Olszowski – realne zagrożenie dla suwerenności energetycznej wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
Prezes GIPH przypomniał, że ceny błękitnego paliwa na giełdach notowały w ostatnim roku rekordowe wartości, a środki z ich zakupów szerokim strumieniem zasilały reżim Władimira Putina.
„Tego absurdu – przekonywał – można było uniknąć, zamiast likwidować unijne kopalnie surowców energetycznych – wystarczyło stworzyć warunki do lepszego wykorzystania rodzimych zasobów, o co wielokrotnie – jako Górnicza Izba – się upominaliśmy. Wówczas nie słuchano nas ani w Brukseli ani w Warszawie, a dzisiaj widzimy jak państwa, które dopiero co zabiegały o rychłą dekarbonizację, na gwałt zwiększają import węgla i reaktywują elektrownie węglowe – bo zaskoczyła je wojna, bo brakuje strategicznych rezerw gazu, bo wiatr nie chce wiać, a zima okazała się zbyt sroga…”.
W przemówieniu pojawiła się też jasna zapowiedź kontynuacji misji GIPH, jaką stanowi zabieganie o interesy oraz dobre imię zarówno branży, jak i całej górniczej społeczności. W tym kontekście prezes GIPH położył akcent na monitoring trwającego procesu transformacji sektora paliwowo-energetycznego oraz podjęcie wszelkich działań w kierunku minimalizacji jej kosztów – tych ekonomicznych, ale i społecznych.
Głos zabrali także m.in. Prof. Stanisław Gzik, przewodniczący Sejmiku Śląskiego; Adam Mirek, prezes Wyższego Urzędu Górniczego; Brian Ricketts, Sekretarz Generalny Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego EURACOAL, a także Ilona Czernecka-Suchanek, asystentka europoseł Izabeli Kloc oraz ksiądz kanonik Piotr Brząkalik.
Część oficjalną uroczystości zwieńczyła ceremonia wręczenia odznak i stopni górniczych oraz ogłoszenie i uhonorowanie laureatów konkursu „Górniczy Sukces Roku”.
W części artystycznej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją maestro Sławomira Chrzanowskiego zaprosiła słuchaczy do świata muzycznej klasyki. Zabrzmiały przepiękne operowe i operetkowe arie, zachwycające walce i porywające polki skomponowane przez wirtuozów światowej próby. Strauss, Lehar, Bizet, Donizetti, Offenbach – te nazwiska mówią same za siebie.
Miejmy nadzieję, że atmosfera poniedziałkowego Koncertu udzieli się całej branży, a trwający już rok 2023 będzie wreszcie czasem spokojnej pracy i rozwoju, czyli tego, o czym w latach poprzednich można było co najwyżej pomarzyć.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.