6 lutego, w poniedziałkowy wieczór, w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego rozbrzmiał Górniczy Koncert Noworoczny. To flagowe wydarzenie organizowane co roku przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową przy wsparciu władz województwa śląskiego i firm związanych z sektorem górnictwa. Od pierwszej edycji Koncert stanowi ważną platformę spotkania środowisk i podmiotów związanych z GIPH, reprezentantów władz centralnych i lokalnych, a także licznych instytucji i organizacji z branży górniczej.
Uroczystość swoim przemówieniem tradycyjnie zainaugurował prezes GIPH, Janusz Olszowski. Nie mogło w nim zabraknąć wyrazów solidarności z walczącym narodem ukraińskim, ale także refleksji odnośnie skutków wojny Ukrainy z Rosją dla polskiej i europejskiej gospodarki, w szczególności zaś dla sektora energetyki.
Uzależnienie od gazu i ropy – a zatem surowców importowanych w dużej części z Kremla, stanowiące bezpośredni skutek polityki klimatycznej UE (oraz wpisanego w nią postulatu radykalnej dekarbonizacji), stwarza – jak podkreślał prezes Olszowski – realne zagrożenie dla suwerenności energetycznej wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.
Prezes GIPH przypomniał, że ceny błękitnego paliwa na giełdach notowały w ostatnim roku rekordowe wartości, a środki z ich zakupów szerokim strumieniem zasilały reżim Władimira Putina.
„Tego absurdu – przekonywał – można było uniknąć, zamiast likwidować unijne kopalnie surowców energetycznych – wystarczyło stworzyć warunki do lepszego wykorzystania rodzimych zasobów, o co wielokrotnie – jako Górnicza Izba – się upominaliśmy. Wówczas nie słuchano nas ani w Brukseli ani w Warszawie, a dzisiaj widzimy jak państwa, które dopiero co zabiegały o rychłą dekarbonizację, na gwałt zwiększają import węgla i reaktywują elektrownie węglowe – bo zaskoczyła je wojna, bo brakuje strategicznych rezerw gazu, bo wiatr nie chce wiać, a zima okazała się zbyt sroga…”.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.