Porozumienie określające współpracę stron zaangażowanych w projekt budowy zbiornika Kotlarnia w miejscu wyrobiska piasku, zasilanego wodami rzeki Bierawki, podpisano w poniedziałek w Kuźni Raciborskiej (Śląskie). Inwestycja o szacunkowej wartości 180 mln zł powinna być gotowa w 2029 r.
Porozumienie podpisali przedstawiciele Wód Polskich, Lasów Państwowych, Kopalni Piasku Kotlarnia oraz zainteresowanych samorządów: gminy Bierawa, miasta Kuźnia Raciborska i miasta Rybnik.
Odnosząc się do kilkunastoletnich starań lokalnych samorządowców o budowę zbiornika wiceminister Witkowski powiedział w poniedziałek, że pracowali oni na ten dzień długo. Nawiązując do podpisanego w 2021 r. listu intencyjnego ws. budowy zbiornika wskazał, że poniedziałkowe porozumienie jest jednym z pierwszych jego efektów. Wiceminister ocenił też, że utworzenie zbiornika Kotlarnia będzie dobrym przykładem zagospodarowania terenów poprzemysłowych.
- 40 mln m sześc. wody, z czego 24 mln m sześc. samej rezerwy powodziowej - tak ważnej w dorzeczu Odry i tej części Śląska, stosunkowo niskim nakładem kosztów - mówi samo za siebie. To także bardzo dobry przykład współpracy rządu z samorządem; kiedy są ważne inwestycje, ważne społecznie, to zebrani tutaj samorządowcy nie pytali: czy, a pytali: jak i kiedy - zaakcentował.
- Więc to jest dla nas ważny sygnał: kiedy siadają eksperci, fachowcy i społecznicy bez uprzedzeń politycznych, to możemy doprowadzić sprawę do szczęśliwego końca - dodał.
- Mam nadzieję, że w 2029 r. zagospodarowanie tej budowy dobiegnie końca i wszyscy będziemy mogli cieszyć się z nowego zbiornika, który będzie miał funkcje: przeciwpowodziową - nasz rząd stawia na bezpieczeństwo Polski i Polaków, a bezpieczeństwo przeciwpowodziowe jest jednym z najważniejszych, retencyjną - w obliczu suszy, niedoborów wody taki rezerwuar jest niezwykle istotny, a także turystyczną i gospodarczą - wymienił wiceminister Witkowski.
Prezes Wód Polskich Krzysztof Woś podkreślił, że budowa zbiornika wpisuje się w cel tej instytucji, jakim jest próba odbudowy zasobów retencyjnych kraju, aby podnieść wskaźnik zasobów dyspozycyjnych w tym zakresie z obecnych 6,5-7 proc. do średniej europejskiej ok. 15 proc. Mówiąc o funkcjach zbiornika prezes Wód Polskich wskazał, że realizacja tego zbiornika jest bardzo oczekiwana społecznie, ale też korzystna przyrodniczo, m.in. poprzez poprawę warunków gruntowych.
Zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach ds. ekonomicznych Marek Czader podkreślił wagę inwestycji dla lasów tej części kraju, które w 1992 r. dotknął katastrofalny pożar, a którego skala wiązała się m.in. z niską wilgotnością gleby, wynikającą m.in. z działalności kopalni. Czader wskazał, że katowicka RDLP spośród zrealizowanych 1,5 tys. zadań małej retencji w ostatnich latach, ponad 50 wykonała właśnie na terenie nadleśnictwa Kuźnia Raciborska.
- Jako leśnicy czujemy się odpowiedzialni za powierzone dobro i dlatego podpisując to porozumienie mamy nadzieję, że dajemy mieszkańcom realną szansę na bezpieczne, lepsze życie - wskazał Czader.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.