1 lutego ruszył nabór wniosków o granty MZG, OZE i termomodernizacyjny, tym samym program TERMO mający na celu poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych został uruchomiony w całości - podał w czwartek Bank Gospodarstwa Krajowego.
Podstawą prawną programu TERMO jest ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, znowelizowana w ub.r.
W skład Programu TERMO wchodzą dobrze już znane premie - termomodernizacyjna, remontowa oraz kompensacyjna, jak również nowe produkty: premia Mieszkaniowego Zasobu Gminnego (MZG) oraz granty MZG, OZE i termomodernizacyjny. Każda inwestycja realizowana przy udziale środków z programu wpływa na obniżenie kosztów utrzymania budynku, zmniejszenie zjawiska smogu i poprawę estetyki otoczenia - powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor biura w Departamencie Funduszy Mieszkaniowych BGK Magdalena Czerska.
Jak podało BGK, po nowelizacji przepisów zmieniła się wysokość premii termomodernizacyjnej i remontowej. Premia termomodernizacyjna skierowana jest m.in. do jednostek samorządu terytorialnego, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, towarzystwa budownictwa społecznego (TBS), społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM) oraz osób fizycznych - w tym właścicieli domów jednorodzinnych. Jej wysokość wzrosła z 16 do 26 proc. kosztów inwestycji. Jeżeli termomodernizacja będzie połączona z inwestycją w OZE, premia wyniesie łącznie 31 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Premia remontowa wzrosła z 15 do 25 proc. kosztów przedsięwzięcia. Może z niej skorzystać ta sama grupa inwestorów co w przypadku premii termomodernizacyjnej, ale wyłącznie w odniesieniu do budynków wielorodzinnych. Wniosek o przyznanie premii termomodernizacyjnej lub remontowej inwestor składa w banku kredytującym, który współpracuje z BGK.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.