Logowanie do konta użytkownika
Konto użytkownika
Imię i nazwisko/nick
E-mail
Hasło
Powtórz hasło
Newsletter
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
NAJNOWSZE GALERIE
Wilk pokochał orły
25 marca 2023
Wielki naukowiec i jeszcze większy Człowiek
24 marca 2023
Silesia 2030 w obiektywie portalu netTG.pl
23 marca 2023
Najwyższa hałda góruje na Śląsku
21 marca 2023
Maratończyk z górniczym rodowodem
19 marca 2023
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
4 lutego 2023 Trybuna Górnicza Rozmawiał: Maciej Dorosiński

Dariusz Trzcionka: Bez ludzi z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem nie możemy mówić o bezpiecznej pracy

- Od 15 lat ostrzegaliśmy każdą ekipę rządzącą i ludzi oddelegowanych do zajmowania się górnictwem w imieniu rządu, że postępująca restrukturyzacja prowadzi do luki pokoleniowej - powiedział Dariusz Trzcionka
fot: Bartłomiej Szopa/ARC

O luce pokoleniowej i problemie ze znalezieniem specjalistów portal netTG.pl rozmawiał z przewodniczącym Związku Zawodowego Kadra Dariuszem Trzcionką. 

- Coraz bardziej realne staje się zagrożenie, że w górnictwie będzie brakować wykwalifikowanych pracowników, w tym osób dozoru. Jak strona społeczna ocenia tę sytuację?
- Od 15 lat ostrzegaliśmy każdą ekipę rządzącą i ludzi oddelegowanych do zajmowania się górnictwem w imieniu rządu, że postępująca restrukturyzacja prowadzi do luki pokoleniowej, czyli do braku kompetentnych ludzi i braku kształcenia nowych fachowców, którzy mogliby zastąpić tych odchodzących na emerytury. Nie słuchano nas i nikt nie brał na poważnie tych apeli, a problem ten z roku na rok narastał. Stoimy na stanowisku, że najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo pracy w górnictwie. Bez ludzi z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem nie możemy mówić o bezpiecznej pracy. W tej kwestii nie ma mowy o oszczędzaniu. Ponadto uważamy, że ze względu na bezpieczeństwo pracy w górnictwie jesteśmy przeciwni obniżaniu kryteriów dla osób, które mają pełnić ważne funkcje w zakładach górniczych. Ci ludzie mają odpowiadać za majątek wart dziesiątki, jak nie setki milionów złotych, ale co najważniejsze, odpowiadają za zdrowie i życie ludzi. Tylko wykształcona i doświadczona kadra jest w stanie temu podołać. Mamy przykłady złych rzeczy, do których doszło w naszym prawodawstwie, gdy umożliwiono przedsiębiorcom – na szczęście nie w górnictwie węglowym – nadawanie uprawnień w zasadzie każdemu pracownikowi. To doprowadziło do patologii w tych zakładach. Na szczęście przyszło otrzeźwienie i nastąpił powrót do sprawdzonych rozwiązań. 

- Pojawiają się propozycje, by szerzej umożliwić osobom z wyższym wykształceniem zdobywanie uprawnień. W ten sposób można by zasilać szeregi kopalnianego dozoru. Jak pan ocenia takie pomysły?
- To są rozwiązania, które już funkcjonują. Wiadomo, że nie wszyscy kształcą się na wydziałach górniczych. Jednak decydując się na pracę w kopalni, muszą uzupełnić swoją wiedzę. Poza tym uważamy, że podnoszenie kwalifikacji pracowników powinno być procesem permanentnym. Po to są różnego rodzaju studia, szkolenia czy programy. Pracodawca musi inwestować w pracowników, by ci zdobywali wiedzę i doświadczenie, a tym samym zdobywali nowe stanowiska i przesuwali się na kolejne szczeble kariery zawodowej. Nie mówimy tu tylko o osobach dozoru, ale także o wysoko wyspecjalizowanych pracownikach, którzy są niezbędni do prowadzenia ruchu zakładu górniczego. Możemy tu wymienić choćby maszynistów wyciągowych, sygnalistów, elektryków czy mechaników. Obecnie koniecznością jest kształcenie zupełnie nowego rodzaju kadr. Muszą być one wyposażone nie tylko w kompetencje twarde, ale także te miękkie, czyli powiązane z komunikacją, psychologią czy umiejętnościami radzenia sobie ze stresem. To muszą być kadry, które będą w stanie nawiązać relacje z pokoleniem Z, które ma swój specyficzny stosunek do pracy. Studia podyplomowe i szkolenia już zawierają te elementy. Sami jako ZZ Kadra, szkoląc swoich członków, zwracamy właśnie uwagę na te nowe zjawiska. Obecnie kadry i ludzie aspirujący na te stanowiska muszą posiąść wiedzę z zakresu psychologii, socjologii, zarządzania czy prawa pracy. To się dzieje we wszystkich branżach i górnictwo w żadnym wypadku tu nie odstaje. Wręcz odwrotnie, wymagania w tej kwestii są coraz wyższe. Nie każdy sztygar może zostać nadsztygarem, bo po prostu może nie mieć do tego predyspozycji. To także trzeba brać pod uwagę. Poza tym niezbędne jest zderzenie teorii z praktyką, czyli umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy w codziennej pracy. 

- Czy teraz słyszymy ostatni dzwonek, aby zatroszczyć się o dopływ świeżej kadry do górnictwa?
- Ten dzwonek już dawno zabrzmiał. Szkoda, że zarządzający branżą nie do końca to rozumieją. Wiadomo, że kadencje władz są określone latami, a my musimy jednak patrzeć na branżę w szerszej perspektywie czasowej. W górnictwie nie planuje się z roku na rok. Ono opiera się o procesy rozłożone na wiele, wiele lat. Mam nadzieję, że w końcu ktoś się opamięta i nie będą w ekspresowym tempie zwalniani ludzie, którzy dopiero co nabyli uprawnienia emerytalne. Ci ludzie mają ogromną wiedzę i doświadczenie, którymi mogą się podzielić z nowymi pokoleniami. Oczywiście te generacje mają różne podejście do sprawy. Dla tych starszych kopalnia-żywicielka była obok rodziny jednym z najważniejszych elementów życia. Ci młodsi podchodzą do tego już mniej emocjonalnie. Po prostu kopalnia to zakład ich pracy. 

- Temat luki pokoleniowej wraca jak bumerang. Jest koniunktura, to wówczas mamy pospolite ruszenie, bo potrzeba górników. Kończy się hossa, to wówczas pytania, gdzie ci ludzie kształceni w górniczym fachu znajdą pracę. Czy nie brakuje tu trochę systemowego podejścia?
- Obserwujemy tę sytuację i od wspomnianych już 15 lat przypominamy, apelujemy i walczymy o zmianę tego podejścia. Patrzymy tu w dłuższej perspektywie na bezpieczeństwo – po pierwsze ludzi, po drugie zakładu i po trzecie kraju w wymiarze energetycznym. Natomiast rządzący podchodzą do tego właśnie doraźnie, na czas kadencji. Żadne górnictwo, nie tylko polskie, nie może tak funkcjonować. Tu potrzebny jest plan, który będzie konsekwentnie realizowany. Otwieranie i za chwilę zamykanie szkół górniczych jest błędem. W zasadzie widzimy to na rynku pracy, że po prostu brakuje nam fachowców, którzy teoretycznie wykonują proste czynności, które, jak się okazuje, takie proste nie są. Można tu wymienić choćby ślusarzy czy elektryków. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na to uczucie niepewności. Chłopak ma stypendium, ma mieć gwarancję zatrudnienia w kopalni, a potem może się okazać, że to nie wypaliło. Tak nie może być. Takie sytuacje już dziś odbijają się czkawką, gdy brakuje węgla i potrzeba rąk do pracy, by go wydobyć.

Strona 1 z 1
1

Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
Aktualności powiązane
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (11) pokaż wszystkie
 • crh 7 lutego 2023 12:01:19
  Profile Avatar

  Zasada jest bardzo prosta wręcz toporna , nie ma kasy nie ma fachowców. Specjaliści będą odchodzić bo zarobki na rynku dzisiaj to żadna tajemnica. Na razie jeszcze pewną część ludzi trzymają już przerobione lata ale i to się zmienia bo konkurencja nie śpi. Jak to jest możliwe ,że gość obsługuje 2 guziki i zarabia więcej niż elektryk czy ślusarz, tym chcecie zmotywować? Patologia.

 • Górnik-PG 6 lutego 2023 21:12:51
  Profile Avatar

  Współcześnie elektryk i mechanik, czy to w przodku czy to w ścianie powinien zarabiać tyle samo co górnik a nawet i lepiej ponieważ, żadna kopalnia nawet najlepsza nie pojedzie bez tych specjalistów! Obecnie dobrych fachowców z doświadczeniem to można ze świeczka szukać!

 • *** 5 lutego 2023 21:30:11
  Profile Avatar

  Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.

 • Ferrit 5 lutego 2023 19:16:43
  Profile Avatar

  Jojo niekoniecznie, elektryk może też nadawać się do ustawiania trafoka lub ciągnięcia kabla.

 • Ryszard Przegon 5 lutego 2023 16:23:10
  Profile Avatar

  Tu się sprawdzają najlepiej ludzie bez wykształcenia,związkowy złodziej nie jest w temacie, wykształceni okradają wszystko naokoło.

 • liljaw@o2.pl 5 lutego 2023 13:03:23
  Profile Avatar

  NOTAKty jestes jednak burak ...na emeryturę sie odchodzi wiec cie nikt nie moze wygonic to jest przywilej cymbałku

 • liljaw@o2.pl 5 lutego 2023 12:57:28
  Profile Avatar

  Z biurze związkowym ich nie znajdą

 • To tak 5 lutego 2023 11:48:52
  Profile Avatar

  Jestem elektrykiem z 20 letnim stażem pod ziemią, po około 5 latach początkowych robót w tak zwanej brygadzie transportowej od ciągnięcia kabli zostałem samodzielnym elektrykiem na przodku. Posiadam wszelkie uprawnienia i... zarabiam tyle samo co gość na odstawie który jak ma dobre miejsce na odstawie to nawet łopatą nie robi Na starcie mamy obniżoną dniowke w stosunku do ludzi z przodka, każda premia za wykonanie planu dla elektryka czy ślusarza jest zawsze niższa. Kopalnia to jedyne takie miejsce na świecie gdzie fachowcy są gorzej opłacani. Zostało mi 2 lata do emerytury i już dawno się pogodzilem z takim porządkiem rzeczy tylko dziwi mnie że jacyś dyrektorzy itp piszą debilizmy że zachęca fachowców do pracy po emeryturze. Jak?? Dostanę emeryturę a jak będzie chęć zdrowie i potrzeba to praca na powierzchni z moimi uprawnieniami zaczyna się od około 5000-6000 tys na rękę na dzień dobry a dyrektor niech sam idzie do przodka i

 • NOTAK 5 lutego 2023 10:26:34
  Profile Avatar

  Wygoniliście młodych fachowców na emerytury i urlopy górnicze.

 • KWK 4 lutego 2023 22:14:07
  Profile Avatar

  Przyszło po kilkadziesiąt osób dozoru na dane kopalnie z likwidowanych kopalń, ale czy to są fachowcy, bardzo ale to bardzo wątpliwe.

 • Jojo 4 lutego 2023 20:45:03
  Profile Avatar

  Ślusarz może wykonuje w miarę proste czynności ale elektryk to całkiem inna liga musi znać się na elektronice ,automatyce ,układach sterowania wszelkiego rodzaju wyłączników, stacjach transformatorowych ,pracach na wysokich napięciach itd i jeszcze jest trochę tego...

 • IPEXJ
  user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Górnicy z dodatkową nagrodą. Prawie dwuipółkrotność miesięcznego wynagrodzenia
23 marca 2023
30945 odsłon
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]