Polska Grupa Górnicza dba o rozwój swoich kadr, czego najlepszym dowodem jest kolejna inicjatywa adresowana do pracowników. Są nią studia podyplomowe o specjalności „Menedżer produkcji”, których inauguracja miała miejsce w sobotę, 14 stycznia, w rybnickiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Są one efektem porozumienia, które w lipcu ub.r. podpisały PGG, Uniwersytet Ekonomiczny oraz Główny Instytut Górnictwa. W ich ramach odbędzie się 200 godzin dydaktycznych.
W inauguracji studiów udział wzięli m.in. szef rady nadzorczej PGG oraz sekretarz naukowy GIG prof. Adam Smoliński, wiceprezes PGG ds. ekonomicznych Andrzej Paniczek, dyrektor filii UE w Rybniku profesor UE dr inż. Tomasz Zieliński oraz dyrektor Departamentu Wsparcia HR w PGG Andrzej Sączek.
– To świetna inicjatywa, która łączy wykładowców z Uniwersytetu Ekonomicznego, praktyków z Głównego Instytutu Górnictwa oraz największą spółkę górniczą w Europie, czyli PGG, i choćby dlatego jest to przedsięwzięcie szczególne i unikalne. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że zarządzanie w górnictwie odgrywa kluczową rolę, a tym bardziej w kontekście PGG, która wydobywa 23 mln t węgla rocznie. Przy takiej skali produkcji potrzebujemy kolejnych wykwalifikowanych menedżerów, by zarządzać tymi procesami – stwierdził prof. Adam Smoliński.
Wiceprezes Paniczek opowiedział natomiast, jak na początku swojej drogi zawodowej zaczynał po stronie inżynierskiej, a potem zdobywał coraz więcej wiedzy z zakresu finansów oraz ekonomii i temu ostatecznie się poświęcił. Dodał także, że studia o specjalności „Menedżer produkcji” są szansą na wykształcenie kolejnego pokolenia menedżerów, posiadającego szeroki zakres wiedzy.
O tym, jak będzie przebiegać edukacja 30 pracowników spółki, opowiedział TG dyrektor Andrzej Sączek. Wyjaśnił także, że zostali oni wybrani do tego projektu przez dyrektorów kopalń, a pod uwagę brane było m.in. ich stanowisko pracy, dotychczasowe wykształcenie, możliwości awansu oraz wiek. Podkreślił także, że nie jest to pierwszy projekt, jaki PGG realizuje w ramach rozwoju swoich kadr.
– Były już studia „menedżer branży górniczej” czy program doktoratów wdrożeniowych. Realizujemy także programy studiów dedykowanych. Kierujemy też pracowników na studia z zakresu MBA – wskazał i wyjaśnił, dlaczego takie działania są podejmowane.
– Jesteśmy największą spółką górniczą w Europie i największym pracodawcą na Śląsku, więc musimy zadbać o kadry, niezależnie od tej perspektywy wynikającej z umowy społecznej dla górnictwa. Przygotowanie odpowiednio wykształconych kadr będzie wielkim pożytkiem dla Śląska – przyznał dyrektor Sączek.
Warto dodać, że program studiów „Menedżer produkcji” był szyty na miarę i był przedmiotem konsultacji pomiędzy PGG, GIG i UE. Studia zostały podzielone na 5 modułów z zakresu tematyki górniczej, energetycznej, obejmują elementy prawa w obrocie gospodarczym, zarządzanie przedsiębiorstwem, umiejętności menedżerskie w przemyśle.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.