W piątek, 13 stycznia na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach ratownicy górniczy przeprowadzili ćwiczenia wraz z policyjnymi pirotechnikami, którzy doskonalili umiejętności pracy na wysokości.
Na zaproszenie Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego z całego województwa, wspierani przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach, wzięli udział w szkoleniu na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra.
– Jesteśmy zobligowani do współpracy z różnymi podmiotami, jednostkami służb ratowniczych i taka współpraca jest prowadzona już od wielu lat m.in. z Państwową Strażą Pożarną, z jednostką specjalistyczną, chociażby z Gdańska, z GOPR czy TOPR. Natomiast od niedawna nawiązaliśmy współpracę z policją garnizonu śląskiego i chodzi tutaj o grupę alpinistyczną – mówi Robert Wnorowski, rzecznik prasowy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Robert Wnorowski, rzecznik prasowy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.
Zdj. Katarzyna Zaremba-Majcher
To już kolejne tego typu wspólne szkolenie policjantów i ratowników górniczych na terenie kopalni w Tarnowskich Górach. Równorzędnie były prowadzone dwa ćwiczenia. Policjanci realizowali zadania zarówno na powierzchni na szybie Anioł, jak i pod ziemią, w górniczym szybie Żmija. Przy pomocy technik linowych przećwiczyli sposoby współdziałania służb podczas sytuacji kryzysowych.
– Cały zarys ćwiczenia ma na celu przede wszystkim doskonalenie nabytych już umiejętności oraz współpracy z Centralną Stacją w pracy na wysokości w sytuacjach kryzysowych. Głównym założeniem jest, aby doskonalić te techniki, poznać nowy sprzęt, podzielić się informacjami – jak pracuje policja, jak pracuje Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego i w przypadku ewentualnych zagrożeń, które przyjdzie nam w przyszłości obsłużyć, ratując ludzkie życie – mówi sierż. szt. Kamil Kubica, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach.
Ćwiczenia odbywały się w koleżeńskiej atmosferze. – Spotykamy się z kolegami z policji na wspólnych ćwiczeniach, na których wymieniamy swoje doświadczenia, unifikujemy pewne techniki. Działamy wspólnie. Ćwiczymy zwykłe poruszanie się po linach, czyli wjazd do góry, podejście na tych linach. Techniki ratownicze, czyli ewakuację poszkodowanego – opowiadał Paweł Małek, kierownik zastępów specjalistycznych do wykonywania prac z użyciem technik alpinistycznych.
Umiejętności nabyte podczas ćwiczeń będą mogły zostać wykorzystane przez policjantów między innymi podczas akcji z poszukiwaniem w trudno dostępnych miejscach materiałów wybuchowych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Takie kwiatki